Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. poinformowały, że 1 września 2019 roku łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych obecnych w systemie wyniosła 940,9 MW. To o ponad 58 MW więcej niż na początku sierpnia, co sugeruje, że najdalej na początku października powinniśmy przekroczyć barierę 1 000 MW (1 GW).

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce – coraz więcej, coraz lepiej

Według obliczeń PSE wzrost rok do roku wynosi 156 procent, a miesiąc do miesiąca – 6,6 procent (źródło). W takim tempie w październiku powinien być 1 GW zainstalowanych mocy, a za rok – ponad 2,4 GW. Podana wartość dotyczy zarówno instalacji domowych, jak też wykorzystywanych komercyjnie.

Czy to dużo? Spójrzmy na inne dane: zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Energii do 18 września w Polsce pozytywnie zaakceptowano i skierowano do dofinansowania 344 wnioski złożone w ramach programu Mój Prąd. Łączna moc zainstalowanych z dofinansowaniem instalacji fotowoltaicznych wyniosła 2 MW (dokładnie: 2 018,42 kW, źródło), a koszt wsparcia wyniósł 1,7 miliona złotych. Łatwo policzyć, że przeciętna wielkość domowej instalacji fotowoltaicznej to 5,87 kW oraz że to zaledwie 0,2 procent z zainstalowanej w Polsce mocy.

> Dopłaty do paneli fotowoltaicznych. Rusza program „Mój Prąd” – warunki, kryteria i wszystko, co trzeba wied …

Środki z programu Mój Prąd zostały ledwie uszczknięte: pieniędzy ma wystarczyć na 200 tysięcy instalacji, tymczasem z 1 miliarda złotych przeznaczonego na dofinansowania wydano na razie zaledwie 0,17 procent puli (!).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]