Portal Platform for ElectroMobility oszacował stosunek liczby samochodów elektrycznych do liczby publicznych stacji ładowania w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców do 2020 roku. Okazuje się, że na tle Unii Europejskiej może nie błyszczymy, ale nasze tempo rozwoju mieści się w rozsądnym przedziale.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych a auta w Polsce

Liczba stacji ładowania rośnie u nas wolno, ale równie wolno rośnie liczba samochodów elektrycznych. Jeśli to tempo się utrzyma, to w 2020 roku będziemy w przedziale od 10 do 15 elektryków na jedną stację i niewiele nam brakuje do zejścia poniżej 10 stacji na 1 samochód.

W tym samym przedziale – choć z innymi liczbami aut i ładowarek – będą Finlandia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Belgia. Dodajmy, że Komisja Europejska rekomenduje średnio 1 stację ładowania na każde 10 samochodów.

> Stacje ładowania samochodów elektrycznych Greenway – plany 2018 [SPIS]

Polska 2020: dobre proporcje, słabe liczby

Znacznie słabiej sytuacja wygląda w wartościach bezwzględnych: w Polsce w 2020 roku osiągniemy poziom około 200 samochodów elektrycznych na 100 tysięcy mieszkańców. Na podobnym poziomie będą Węgry czy Włochy, ale w tych krajach powstanie więcej ładowarek. My z kolei pod względem liczby ładowarek wyprzedzimy Hiszpanię i Rumunię, a pod względem liczby samochodów na 100 tysięcy mieszkańców – Słowację.

Co ciekawe, w 2020 roku – prognozuje Platform for ElectroMobility – znacznie lepiej będą od nas wypadać nie tylko Niemcy, Francja, Austria czy Wielka Brytania, ale nawet Bułgaria.

> Hyundai Kona Electric: dane techniczne, zasięg, wersje. Kiedy w Polsce? „Maj-czerwiec 2018”

Przybywa stacji, nie przybywa samochodów – dlaczego?

Według szacunków Platform for ElectroMobility, w 2020 roku osiągniemy poziom jednej szybkiej stacji ładowania przypadającej na 40 kilometrów dróg w korytarzu TEN-T. To sieć gęstsza niż rekomenduje Komisja Europejska (1 stacja na 60 km dróg).

Mimo to samochodów elektrycznych przybywa nam wolno. Dlaczego? Organizacja spekuluje, że to kwestia słabej dostępności aut elektrycznych oraz niewystarczającej promocji czystego transportu.

Na ilustracji: prognoza liczby samochodów elektrycznych (oś pionowa) i liczby stacji ładowania (oś pozioma) na 100 tysięcy mieszkańców do 2020 roku (c) Platform for ElectroMobility, nazwy krajów: www.elektrowoz.pl

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Ceny: Hyundai Kona Electric od 120 tysięcy złotych?!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]