Dziś miała miejsce oficjalna premiera elektrycznego crossovera Hyundai Kona Electric. Samochód dostępny będzie w dwóch wariantach mocy i baterii o zasięgach WLTP wynoszących „do 300” i „do 470 kilometrów”. Cena Kona Electric na terenie Unii Europejskiej nie została jeszcze podana, natomiast dowiedzieliśmy się, że auto w Polsce będzie do zamówienia „w maju-czerwcu”.

Dane techniczne Hyundai Kona Electric (2018): silniki, baterie, zasięgi

Elektryczny crossover Hyundaia oficjalne zadebiutował: Hyundai Kona Electric będzie miał baterie o pojemności 39,2 kilowatogodziny (kWh), a Kona Electric „Long-range Battery” – 64 kilowatogodzin. Różne są też silniki: ten z mniejszą baterią ma słabszy, o mocy 135 koni mechanicznych (KM), ten z większą baterią – mocniejszy, o mocy 204 koni mechanicznych.

Przyspieszenie Kona Electric ma wynieść 9,3 lub 7,6 sekundy od 0 do 100 kilometrów na godzinę. Samochód ma zaledwie 4,18 metra długości, 1,8 metra szerokości i 1,57 metra wysokości, jest więc niewiele dłuższy i szerszy niż Toyota Yaris (odpowiednio: 3,95 / 1,7 / 1,51).

Hyundai Kona Electric: tył (c) Hyundai

Hyundai Kona Electric: bok (c) Hyundai

Hyundai Kona Electric: wbudowana ładowarka prądu przemiennego (AC) jest 1-fazowa i ma maksymalną moc 7,2 kilowata (c) Hyundai

Hyundai Kona Electric: bok (c) Hyundai

Zasięg Hyundaia Kona Electric wyniesie „do 300 kilometrów” dla wersji słabszej i „do 470 kilometrów” dla wersji mocniejszej według procedury WLTP. Choć od września 2017 roku wszystkie samochody muszą być sprawdzane zgodnie z procedurą WLTP, Hyundai określa te wyniki mianem „wewnętrznych celów”. Co sugeruje, że docelowe zasięgi mogą być niższe i wyniosą – to spekulacje www.elektrowoz.pl – odpowiednio około 260 i około 410 kilometrów.

> Samochody elektryczne bez akcyzy – kiedy decyzja Komisji Europejskiej? [TERMINY]

Ładowarka, ładowanie i zużycie energii

Hyundai Kona Electric ma wbudowaną 1-fazową ładowarkę o maksymalnej mocy 7,2 kilowata. Czas ładowania samochodu z domowego gniazdka to odpowiednio 6,2 lub 9,7 godzin. Co ciekawe, czas ładowania do 80 procent pojemności baterii z użyciem ładowarki prądu stałego o mocy 100 kilowatów (kW) jest taki sam dla obu modeli i wynosi 54 minuty. Samochód ma zużywać 14,8 lub 15,2 kilowatogodziny energii na 100 kilometrów.

> Stacje ładowania samochodów elektrycznych Greenway – plany 2018 [SPIS]

Hyundai Kona Electric: miejsce na nogi z przodu i tunel środkowy (c) Hyundai

Hyundai Kona Electric: liczniki (c) Hyundai

Wnętrze Hyundaia Kona Electric (c) Hyundai

Hyundai Kona Electric: kiedy w Polsce?

Nie udało nam się uzyskać informacji o cenie samochodu, ma ona zostać podana w późniejszym terminie. Auto ma być dostępne w Polsce w połowie roku, to znaczy od maja-czerwca 2018 będzie można składać na nie zamówienia.

Więcej informacji i film wideo z premiery: tutaj

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 17 głosów Średnia: 4.7]