W ramach projektu NCE-AdvancedEvNet, Greenway Infrastructure Poland otrzyma 6 milionów euro dofinansowania z Unii Europejskiej (program Connecting Europe Facility). Za te pieniądze firma chce uruchomić w Polsce około 120 ładowarek do połowy 2020 roku.

Gdzie staną nowe ładowarki Greenway

Według opisu projektu, nowe ładowarki Greenway będą uruchamiane w korytarzach transportowych kraju i wzmocnią sieć w dużych ośrodkach miejskich. Firma ma uruchomić 60 stacji szybkiego ładowania prądem stałym (DC) o mocy 50 kilowatów oraz 50 ładowarek prądem przemiennym (AC) do mocy 22 kilowatów, które „zainstalowane zostaną w węzłach przesiadkowych” wybranych miast w Polsce.

Węzły przesiadkowe to prawdopodobnie parkingi P+R, dworce i lotniska, w których zostawia się samochód na kilkadziesiąt minut do kilku godzin.

Grant Unii Europejskiej ma pozwolić również na uruchomienie szybkich stacji ładowania pracujących z mocą 350 kilowatów. Niewykluczone, że powstaną one na stacjach Shella w ramach inicjatywy IONITY – tak samo, jak planuje bułgarski Emobility International [spekulacje www.elektrowoz.pl].

Wszystkie ładowarki mają zostać uruchomione najdalej do połowy 2020 roku, chociaż Greenway chce je budować etapami (patrz poniżej).

Co jest najważniejsze dla kierowców?

Z punktu widzenia kierowców podróżujących po Polsce, najważniejsze są szybkie ładowarki rozlokowane wzdłuż korytarzy transportowych. Z kolei popularyzacja samochodów elektrycznych nie będzie możliwa bez wolnych ładowarek ulokowanych w miastach.

Z mapy („wizji” – ilustracja na górze) Greenway Polska wynika, że do 2020 roku powinniśmy mieć:

  • 10 stacji wolnego ładowania (ciemnozielone),
  • 57 szybkich ładowarek o mocy 50 kW do końca 2018 roku,
  • 47 szybkich ładowarek o mocy 50 kW do maja 2020 roku,
  • 10 ultraszybkich ładowarek o mocy 350 kW.

Czyli wizja bardzo mocno zgadza się z dzisiejszymi deklaracjami. Szczególnie cieszy lokalizacja szybkich ładowarek (czarne kółka), które znajdują się na trasach i w węzłach. Aktualnie nie wykorzysta ich żaden samochód, jednak z każdym miesiącem będą stawały się one coraz ważniejsze.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.4]