Europejskie Centrum Energii Morskiej po raz pierwszy zgromadziło energię pływów w wodorze. Instalacja rozkłada wodę i uzyskuje 220 kilogramów H2 na dobę dzięki prototypowym konwerterom energii morza oraz zintegrowanemu kompresorowi wodoru.

Wodór z morza

Wodór wykorzystany został jako magazyn czystej energii. Przechwycona podczas pływów energia wody pozwala na wygenerowanie do 220 kilogramów wodoru w ciągu 24 godzin. Jednak mechanizm konwersji fal na energię zgromadzoną w wodorze nie byłby możliwy bez mocy dostarczanej przez dodatkową turbinę wiatrową o mocy 900 kilowatów (kW).

> Samochody na wodór? Nieopłacalne: 43 zł / 100 kilometrów jazdy

Głównym elementem konwertera energii jest membrana elektrolityczna o mocy 500 kilowatów (kW) zintegrowana z pojemnikami o pojemności 500 kilogramów. Energia pływu zamieniana była na moc z użyciem turbin Scotrenewables SR2000 i Tocardo TFS oraz T2.

Wodór wykorzystywany jest obecnie w przystani jako dodatkowe źródło mocy dla promów znajdujących się w dokach. W przyszłości może również trafić do silników promowych jako źródło napędu.

> Jaki zasięg miałby samochód WYŁĄCZNIE z ogniwami słonecznymi? Sono pokazało obliczenia

Źródło: World’s first tidal-powered hydrogen generated at EMEC

|REKLAMA|




|/REKLAMA|

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: