Sono Motors to niemiecki startup, który zbiera pieniądze na masową produkcję samochodu elektrycznego Sion. Siona można ładować albo w ładowarce, albo po prostu wystawiając go na słońce – oto, jaki zasięg ma auto w zależności od miesiąca (i ilości światła słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi).

Niemiecki samochód na ogniwa słoneczne: Sion

Ogniwa słoneczne w Sionie zostały umocowane na wszystkich płaskich powierzchniach auta. Jest ich 330 sztuk i przy największym możliwym nasłonecznieniu są w stanie dostarczyć bateriom tyle energii, żeby samochód przejechał niemal 30 kilometrów. Czyli, orientacyjnie, 2-4 kilowatogodzin.

> TESLA: Różnice w gniazdach ładowania – Europa vs USA [FOTO]

Jednak w miesiącach zimowych samochód nieszczególnie skorzysta z energii słonecznej. Niewielka ilość światła docierająca do Ziemi sprawia, że w grudniu i styczniu „solarny” zasięg Siona to zaledwie 4 kilometry. W lutym i listopadzie jest to 6 kilometrów, w październiku – 9 km, w marcu – 13 km, we wrześniu – 17 km, w lipcu i sierpniu – 26 km, w maju – 28 km, a w czerwcu – 29 kilometrów:

Sion wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 109 KM, a jego producent deklaruje 250 kilometrów zasięgu na jednym pełnym ładowaniu. Sion w podstawowej wersji ma kosztować 16 tysięcy euro, czyli równowartość 68,5 tysiąca złotych. Akumulatory mają być dostępne w ramach comiesięcznego leasingu.

> eTwinsterX – silnik elektryczny ze zintegrowaną skrzynią biegów

Twórcy Siona chcą zebrać 2,5 miliona euro, by rozpocząć masową produkcję auta. Pierwsze fabryczne Siony miałyby się pojawić w sprzedaży w 2019 roku.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]