Podczas podsumowania I kwartału 2018 roku, Orlen zadeklarował chęć uruchomienia 150 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Teraz plany zostały urealnione: prezes firmy zadeklarował, że będzie to 50 stacji.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych na stacjach Orlenu

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (PKN Orlen) uściślił wcześniejsze deklaracje: wytypowano 150 stacji paliw, na których do końca 2019 roku stanie 50 stacji ładowania. W styczniu 2018 roku zapowiadano z kolei, że na pierwszym etapie prac powstaną 23 stacje. Liczba podlega więc fluktuacjom, ale trzeba przyznać, że wariant 50 stacji wydaje się najbardziej sensowny, choć mocno ambitny.

> Orlen wyprzedzi Greenway w 2019 roku? 150 stacji ładowania w 20 miesięcy

Na stacjach paliw Orlenu instalowane będą ładowarki o mocy do 50 lub do 100 kW z typowymi złączami CCS Combo 2, CHAdeMO i Type 2.

Stacje Orlenu: Płock, Warszawa, drogi tranzytowe

Pierwsza stacja ładowania została uruchomiona w Płocku pod koniec kwietnia 2018 roku, o czym na Twitterze informował profil otoeCar (patrz też zdjęcie na górze). Druga stanie przy siedzibie firmy w Warszawie. Oprócz tego stacje mają stanąć na A1, A2 i A4.

W tej chwili największą siecią stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce dysponuje Greenway Polska. Ten ostatni operator ma dziś (maj 2018) 34 czynne stacje ładowania i 13 czekających na odbiór techniczny. Swoje urządzenia na terenie naszego kraju postawi też Ionity (15 lub 17 urządzeń) oraz dostawcy energii: Energa i Tauron Dystrybucja.

Na ilustracji: stacja ładowania samochodów elektrycznych w Płocku (c) otoeCar

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.5]