Jak donosi niemiecki „Bild”, w Rudawach odkryto wielkie złoża litu o wartości 5 miliardów euro (ok. 21,4 miliarda złotych). To mogą być największe złoża tego pierwiastka na świecie, a lit jest podstawowym budulcem przy konstrukcji wszystkich współczesnych ogniw elektrycznych. Gdyby wydobycie okazało się opłacalne, położone niedaleko polskie fabryki baterii litowo-jonowych czekałaby świetlana perspektywa!

Rudawy bogate w rudy

Rudawy (Erzgebirge) to góry na pograniczu Niemiec i Czech. Znajdują się w nich bogate złoża minerałów, które eksploatowano już od średniowiecza. To właśnie ze względu na liczne rudy srebra, cyny, żelaza i miedzy góry uzyskały swą nazwę. Stopniowo na ich terenie znajdowano też fluoryt, kobalt, uran, a ostatnio także lit.

> KONIEC VW GOLFA?! Volkswagen e-Golf uśmiercony w 2020, zastąpi go I.D.

Poszukiwania minerałów na obszarze Rudaw wznowiono w 2011 roku. Szybko znaleziono lit, który – jak ocenia cytowany przez gazetę profesor Armin Mueller – może być najbogatszym złożem tego pierwiastka na świecie. Do 2019 ma zostać przygotowane kryterium opłacalności wydobycia. Żeby nie zakłócać pracy pobliskiego muzeum, przetwarzanie rudy ma się odbywać na terenie Drezna.

Nota: niemiecki „Bild” to brukowiec, odpowiednik polskiego „Faktu”. Gazeta jest opiniotwórcza, ale żyje też z publikowania plotek i wyssanych z palca informacji (porównaj: wieloryb w Wiśle).

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 18 głosów Średnia: 4.6]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: