Tesla poinformowała właśnie, że drugi Supercharger v3 – a więc obsługujący moc do 250 kW – powstanie w centrum handlowym Liertoppen w Lierskogen (Norwegia). Kilka tygodni temu pojawiały się również sygnały, że podobna instalacja powstaje rzekomo we Włoszech, ale teraz nie jest to takie pewne.

Supercharger v3: duża moc, krótszy czas ładowania

Jeden z naszych Czytelników na stałe mieszkający w Norwegii, Pan Adam, otrzymał zaproszenie na otwarcie stacji ładowania Supercharger v3. Będzie ono miało miejsce 12 marca w godzinach 18-20. Stacja ładowania powstała przy najbardziej ruchliwej trasie w Norwegii, E18, przy centrum handlowym Liertoppen w Lierskogen.

Na stacji ładowania obok 32 stanowisk o mocy 150 kW zostanie uruchomionych 8 stanowisk obsługujących maksymalną moc wynoszącą 250 kW. Do 250 kW potrafią się dziś rozpędzić Tesle Model 3 Long Range i Performance, a więc z baterią o pojemności użytecznej wynoszącej około 74 kWh. Nieco mniejsze moce ładowania osiągną Tesle Model S i X „Raven”, których właściciele zdecydowali się na aktualizację gniazda do CCS – maksymalnie do ~180 kW (choć Elon Musk obiecywał do 200 kW).

Jeszcze niższe: Tesle Model 3 SR+ oraz starsze Modele S i X.

Z opisu wynika, że stanowiska wyposażone są wyłącznie w kable z wtykami CCS 2.

> Tesla Supercharger V3: niemal +270 km zasięgu w 10 min., moc ładowania 250 kW, kable chłodzone cieczą [aktualizacja]

Na forum dyskusyjnym, na którym kilka tygodni temu pojawiła się rozmowa o spodziewanym Superchargerze v3 w Norwegii, pojawiły się sugestie na temat podobnej stacji ładowania we Włoszech. Niestety, nawet jeśli te wypowiedzi były czymś więcej niż plotkami, nie spodziewamy się jej uruchomienia ze względu na obecność koronawirusa.

Pierwsza stacja ładowania Tesla Supercharger v3 w Europie powstała w Londynie (Wielka Brytania) w grudniu 2019 roku:

> Pierwszy Tesla Supercharger v3 w Europie uruchomiony. Lokalizacja: Londyn Zachodni, Wielka Brytania

Warto dodać, że zaledwie trzy dni temu minęła rocznica od uruchomienia pierwszego Superchargera v3 na świecie. Wystartował on 6 marca 2019 roku.

Zdjęcie otwierające: prace na terenie, na którym powstają Superchargery v3 przy centrum handlowym Liertoppen. Łącznie ma być 40 stanowisk, w tym 32 tradycyjne (v2) i 8 obsługujących moc 250 kW (v3) (c) Electric car & bike Norway Sweden Denmark EV / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 24 głosów Średnia: 4.5]