Dziennikarz Bozi Tatarevic opublikował na Twitterze certyfikat CARB dla samochodów Tesla Model 3 AWD oraz Tesla Model 3 Performance. Auta uzyskały w teście 733 kilometry, podczas zwykły Model 3 Long Range – 797 kilometrów.

Tesla Model 3 AWD – realny zasięg to 495 kilometrów?

Certyfikat CARB jest niezbędny, by samochody Tesla mogły trafić do sprzedaży w Kalifornii oraz na terenie Stanów Zjednoczonych. Takim certyfikatem dysponuje już Model 3 Long Range, teraz zdobyła go Tesla Model 3 AWD i Performance. Nadal nie posiada go Tesla 3 w wersji standardowej, z baterią o pojemności około 50 kWh – auto zapowiedziane, ale nieprodukowane.

> Liczba zamówień na Tesla Model 3 spadła do 420 tysięcy. Kolejka rozładuje się za 19 miesięcy

W procesie certyfikacji sprawdzany jest zasięg samochodów według miejskiego cyklu UDDS, który stanowi wycinek procedury EPA:

Schemat testu UDDS. Porównaj z pierwszą i drugą fazą testu EPA, którego wykres znajduje się poniżej (c) EPA

Na podstawie wartości uzyskanych w UDDS można oszacować realny zasięg [EPA] samochodu. I tak: w teście UDDS klasyczna Tesla Model 3 z baterią 75 kWh uzyskała zasięg 796,8 kilometra, co przełożyło się na 538 kilometrów zasięgu według EPA. Producent zdecydował jednak o obniżeniu tej liczby do 499 kilometrów. W tym samym teście UDDS Tesla Model 3 AWD i Performance uzyskały 732,8 kilometra zasięgu.

Realny zasięg Tesla Model 3 AWD = 495 czy 455 kilometrów?

Oznaczałoby to, że realny zasięg samochodów wyniesie 495 kilometrów. To tylko cztery kilometry mniej niż widnieje na etykiecie EPA (499 km), ale aż o 43 kilometry mniej niż wyniósł wyliczony zasięg Modelu 3 Long Range (538 km).

Nie wiadomo, czy również tutaj producent zdecyduje się na obniżenie podawanego zasięgu samochodu. Gdyby tak się stało, realny zasięg Tesla Model 3 AWD i Performance wyniósłby około 455 kilometrów.

Warto poczytać: Electrek.co

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]