Z danych zebranych przez IBRM Samar wynika, że w okresie od stycznia do końca czerwca 2019 roku w Polsce zarejestrowano 945 samochodów czysto elektrycznych. Zaledwie 37 egzemplarze kupiły osoby fizyczne, reszta to auta rejestrowane na firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze.

Jakie samochody elektryczne kupowali Polacy w 2019 roku [styczeń-czerwiec 2019]

Najchętniej kupowanym (=najczęściej rejestrowanym) nowym samochodem elektrycznym w pierwszym półroczu 2019 roku było BMW i3. Wszystko za sprawą Innogy, które uruchomiło flotę 500 pojazdów w ramach carsharingu Innogy Go w Warszawie. Cały ranking wygląd następująco (źródło):

  1. BMW i3 – 603 egzemplarze (w tym 500 sztuk do Innogy Go),
  2. Nissan Leaf – 106 egzemplarzy,
  3. Renault Zoe – 50 egzemplarzy (w tym kilkadziesiąt sztuk dla Vozilli),
  4. Jaguar I-Pace – 43 egzemplarze,
  5. Audi e-tron – 42 egzemplarze,
  6. VW e-Golf  – 27 egzemplarzy,
  7. Hyundai Kona Electric – 23 egzemplarze,
  8. Tesla Model 3 – 16 egzemplarzy,
  9. Tesla Model S – 10 egzemplarzy,
  10. Tesla Model X – 8 egzemplarzy.

Właściwie wszystkie samochody z pierwszej piątki zanotowały duże skoki liczby rejestracji rok do roku, ale i3 i Zoe. Wyjątkiem jest tutaj Nissan Leaf, który rok wcześniej sprzedał w kraju 158 egzemplarzy auta. Potwierdzałoby to tezę, że zainteresowanie samochodem wygasa, gdy pojawiła się konkurencja w podobnej lub niższej cenie z aktywnie chłodzonymi pakietami baterii. Trzeba jednak pamiętać, że 500 spośród 603 zarejestrowanych BMW i3 to samochody dla Innogy Go – gdyby je odjąć, Leaf zostałby liderem.

> Nissan Leaf z coraz gorszą sprzedażą. Zainteresowanie spada nawet w Japonii

Na rynku samochodów dostawczych w pierwszym półroczu 2019 roku najlepszy okazał się Citroen Berlingo (13 egzemplarzy) i Renault Kangoo Express (również 13 egzemplarzy). Na trzecim miejscu dojechał Mercedes eVito (10 egzemplarzy).

Nissan e-NV200 spadł na piąte miejsce z 8 kupionymi egzemplarzami. To również spadek rok do roku – w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku w Polsce zarejestrowano 13 sztuk modelu.

Na marginesie już dodajmy, że jednym ze szczęśliwych nabywców Hyundaia Kona Electric w Polsce była nasza Czytelniczka, Pani Agnieszka, która tak opisuje swoje doświadczenia z autem: Jak obiecałam: wrzucam zdjęcie… Powiem wam, że jest mega… Serio, przesiadłam się z Q7… I dalej szczękę zbieram z ziemi… Jak ochłonę, to napiszę więcej… Ponoć jestem 15 właścicielem w Polsce (oprócz tych testowych).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]