Uniti podało oficjalne ceny Uniti One, czyli opracowanego w Szwecji miejskiego elektryka. Samochód kosztuje od 17 767 euro netto, co w polskich warunkach oznaczałoby dziś niemal 94 tysiące złotych. To zbliżona wartość do cen VW e-Up (2020) czy elektrycznego Smarta EQ.

Uniti One: specyfikacja i wszystko, co wiemy

Szwedzki elektryk w podstawowej wersji wyposażony jest w trzy miejsca i baterię o pojemności 12 kWh. Za dodatkowe 2,8 tysiąca euro (równowartość 12 tysięcy złotych) możemy wyposażyć go w baterię o pojemności 24 kWh – czyli taką, jaką dysponowała pierwsza generacja Nissana Leafa. Projektanci samochodu deklarują, że celują w 150 lub 300 km zasięgu WLTP w zależności od akumulatorów, ale przykład ZD D2S pokazuje, że z realizacją obietnicy może być ciężko.

Przypomnijmy: ZD D2S – a więc chiński elektryczny czterokołowiec – posiada baterię o pojemności całkowitej 17 kWh i oferuje około 170 kilometrów realnego zasięgu. Łatwo przeliczyć, że przy pojeździe tej wielkości 12 kWh powinno odpowiadać co najwyżej 120 km zasięgu realnego, jednak Szwedzi celują raczej w okolice 130 km. To niby tylko 8 procent więcej, ale przy tak małych dystansach te dodatkowe 10 kilometrów może mieć znaczenie.

> ZD D2S – cena, zasięg + pierwsze wrażenia [wideo VR/360 stopni]

Dodajmy, że Smart EQ z 17,6 kWh oferuje mniej niż 100 kilometrów zasięgu realnego!

Wróćmy do Uniti One: w podstawowej wersji auto dysponuje wbudowaną ładowarką o mocy 3,2 kW. Możliwe jest jednak dokupienie opcjonalnej ładowarki o mocy do 22 kW. Samochód może też wykorzystywać szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 50 kW z wykorzystaniem gniazda CCS.

Moc Uniti One (silnika, nie ładowania) to maksymalnie 50 kW (68 KM), moment obrotowy – 85 Nm. Przyspieszenie do 100 km/h ma trwać 9,9 sekundy. W standardowej wersji auto ma tylko ogrzewanie, ale można dokupić klimatyzację (278 euro). Oprócz tego producent oferuje nam pakiet bezpieczeństwa i (pół)autonomii Mobileye za 700 euro i zestaw 6 zamiast 4 głośników za dodatkowe 233 euro.

Cena Uniti One nie zachwyca, niestety

Tak jak wspominaliśmy, bazową cenę miejskiego elektryka wyznaczono w okolicy VW e-Up oraz Smarta EQ, ale dostajemy pojazd z mniejszą baterią od obu wymienionych samochodów. Cena Uniti One wersji z większą baterią i klimatyzacją to już 20 845 euro netto, czyli równowartość 110 tysięcy złotych. Dostawy samochodu mają ruszyć w połowie 2020 roku.

Trudno uznać tę ofertę za atrakcyjną, jeśli po dołożeniu 15 tysięcy złotych otrzymamy samochód segmentu B – Peugeota e-208 albo Opla Corsę-e:

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych: Smart znikł, najtańszy jest VW e-Up od 96 290 zł [październik 2019]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]