Szwedzki startup Uniti, który buduje miejskiego elektryka Uniti One, ogłosił rozpoczęcie budowy fabryki pojazdów w Silverstone. Linia produkcyjna ma wystartować w 2020 roku, wtedy zjadą z niej pierwsze małe samochody elektryczne. Oprócz fabryki w Wielkiej Brytanii mają powstać także inne oddziały firmy.

Uniti nie boi się brexitu, chce pokazać finalną wersję Uniti One w 2019

Szwedzki startup wybrał Wielką Brytanię, ponieważ brytyjskie podejście do produkcji samochodów uważa za idealne. Ma ono pozwalać na propagację biznesu na cały świat dzięki przykładaniu dużej wagi do lekkich struktur i innowacyjnych materiałów. Dlatego zakłady produkcyjne są tylko częścią większej inwestycji na Wyspach: firma ma już biuro badawczo-rozwojowe w Northamptonshire i uruchamia biuro w Londynie.

> Taksówkarze wygrali z Teslą. Mogą ładować się na Superchargerach mimo zakazu w regulaminie

Produkcyjne egzemplarze Uniti One mają zostać pokazane w 2019 roku. Niedługo później powinny trafić do klientów z Europy Północnej. Dwuosobowy samochód kosztuje od 14,9 do 19,9 tysiąca euro. W najlepiej wyposażonej wersji miejski elektryk ma osiągać 300 kilometrów zasięgu dzięki baterii o pojemności 22 kWh.

Przeliczając euro na złotówki łatwo obliczyć, że ceny Uniti One powinny plasować się w przedziale od 64 do 86 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę polski VAT obie wartości wypadałoby zaokrąglić w górę do 70-90 tysięcy złotych. To wysoka cena za miejski samochód elektryczny, ale rozsądna przy oferowanym zasięgu – o ile parametr ten zostanie utrzymany.

Z drugiej strony już wkrótce na rynku powinien pojawić się elektryczny VW ID. Neo, który ma kosztować od 110-120 tysięcy złotych (równowartość):

> Cena elektrycznego Volkswagena ID. od 110-120 tysięcy złotych? To będzie HIT!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]