Ukraińscy posłowie właśnie przegłosowali w parlamencie zniesienie akcyzy i podatku VAT na importowane samochody elektryczne. Nowe prawo ma obowiązywać co najmniej do końca 2018 roku.

Zniesiony VAT na samochody elektryczne

Nowe prawo wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta i prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Okres bez VAT-u i akcyzy na samochody elektryczne zakończy się 31 grudnia 2018 roku, choć niektóre źródła wydłużają ten termin aż do 31 grudnia 2022 roku.

Ukraiński parlament postanowił zareagować na rosnące zapotrzebowanie na rynku – w okresie od stycznia do października 2017 roku liczba sprzedanych samochodów elektrycznych wzrosła o 227 procent. Najpopularniejszy na Ukrainie samochód elektryczny to Nissan Leaf, którego kupiło 1 855 kierowców. Na drugim miejscu, znacznie mniej popularny, jest BMW i3 – znalazł tylko 79 nabywców. Na kolejnych pozycjach pojawiły się: Tesla Model S, Ford Focus i Fiat 500e.

> Ukraina martwi się o Polskę: Polacy kupują 10x mniej „elektryków” niż Ukraińcy

Samochód elektryczny bez akcyzy

Przypomnijmy: w Polsce tymczasem trwają prace nad Ustawą o elektromobilności, która zakłada zniesienie akcyzy na samochody elektryczne. Obecnie wynosi ona 3,1 procent wartości auta. Jednocześnie polskie Ministerstwo Energii twardo obstaje przy utrzymaniu VAT-u na auta elektryczne, ponieważ, jak tłumaczy, na jego usunięcie nie pozwalają unijne przepisy. To, oczywiście, prawda, ale unijne przepisy pozwalają na uchwalenie niższych stawek podatku VAT dla pewnych typów produktów…

Ustawa o elektromobilności wejdzie w życie nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2018 roku:

> Kiedy wejdzie w życie Ustawa o elektromobilności? Najwcześniej w I kwartale 2018

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Niemiecka organizacja non-profit oskarża BMW o fałszowanie wyników spalin:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.9]