Na Twitterze pojawiają się pierwsze nagrania z nowego oprogramowania v10 w Teslach. Wygląda na to, że z punktu widzenia właścicieli europejskich modeli najważniejsze zmiany to bardziej inteligentne Sentry Mode, ładniejsze wizualizacje podczas jazdy oraz Tesla Theater pozwalający na oglądanie wideo w trakcie postoju.

Tesla software v10: zmiany i nowinki

Mapa i wizualizacje

Na chińskim nagraniu, które pojawiło się w internecie, widać mapę wyświetlającą się w trybie płaskim oraz wizualizację samochodu na drodze, którą można ustawiać pod różnym kątem i powiększać lub pomniejszać. Sylwetki aut są dość zróżnicowane i prawdopodobnie odpowiadają kształtom nadwozi realnych aut. Podczas postoju na skrzyżowaniu Tesla potrafi zauważyć nawet inne strumienie ruchu (tego już nie widać na wideo).

Z v10 Tesle potrafią zaprezentować przyjemną dla oka wizualizację, jak powinna przebiec zmiana pasa ruchu. Taka opcja pojawiła się już u niektórych w firmware 2019.28, a teraz jest powszechnie dostępna:

W nawigacji pojawiły się dwie nowe opcje: Lucky i Hungry. Lucky powoduje odnalezienie na mapie jakiejś atrakcji i skierowanie tam samochodu, z kolei Hungry znajdzie dla nas lokalną restaurację czy bar.

Sentry Mode z automatycznym kasowaniem

Istotne zmiany zaszły w Sentry Mode. Samochód nie tylko zachowa nagrania w osobnym folderze, ale też będzie kasował starsze pliki, jeśli w pamięci przenośnej podłączonej przez USB jest niewystarczająca ilość miejsca, a pliki Trybu Wartownika (Sentry Mode) zajmują więcej niż 5 GB (źródło).

Coś takiego przydałoby się naszemu Czytelnikowi, który miał nieprzyjemną kolizję w Tesli Model 3 właśnie wtedy, gdy wyjął pełny pendrive z portu USB:

> Naprawy blacharskie Tesla Model 3? Warsztat pod Berlinem, ceny w euro. Tutaj: 15 tysięcy

Joe Mode – dla rodziców ze śpiącymi dziećmi

Joe Mode to nowy tryb, w którym Tesla ścisza dźwięki informacyjne i ostrzegawcze, by były słyszalne dla kierowcy, ale nie budziły śpiących dzieci. Tę funkcję zasugerował jeden z użytkowników Twittera – nie wiadomo jednak, skąd się wzięło imię „Joe” w nazwie.

Przeorganizowany pasek z aplikacjami i powiadamianie o oprogramowaniu

W nowej wersji v10 oprogramowania zmieniono układ paska z aplikacjami, żeby funkcja telefonu była bliżej kierowcy. Dział Tesla Arcade został przemianowany na Tesla Entertainment (patrz też niżej).

Powiadamianie o aktualizacjach software’u ma być czytelniejsze.

Rozrywka: gry i wideo

W Tesla Entertainment (dawniej: Arcade) – części z grami – obok Beach Buddy Racing 2 i Szachów (Chess) pojawiła się gra Cuphead. Jednak ważniejszym elementem rozrywkowym może być Tesla Theater. Gdy samochód jest zaparkowany („Park”) i podłączony do WiFi, kierowca może uruchomić Tesla Theater, a w nim:

  • tutoriale (przewodniki wideo) o samochodzie,
  • Netfliksa,
  • YouTube.

/kolejna wskazówka dla redakcji, że należy nagrywać wideo, a nie wklepywać literki ;)/

To nie koniec zabawek. W 10. wersji oprogramowania znalazło się też Caraoke, czyli samochodowe karaoke. Śpiewać z autem można w czasie postoju lub jazdy, ale tekst wyświetlany jest wyłącznie wtedy, gdy samochód został przełączony w tryb „Park” – czyli stoi na parkingu.

Enhanced Summon

W samochodach z platformą sprzętową HW3 – czyli komputerem FSD montowanym od około marca/kwietnia 2019 roku – w autach pojawia się Enhanced Summon w wersji beta. Enhanced Summon to możliwość przywoływania auta z odległości do około 65 metrów. Tesla sama powinna poradzić sobie z przeszkodami i skrętami.

> Jak działa Enhanced Summon w Tesli Model 3? Oto samochód, który sam dotrze do właściciela [wideo]

Pisząc artykuł bazowaliśmy częściowo na rozpisce przygotowanej przez portal Electrek: TUTAJ

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]