Tesla udostępniła raport kwartalny za okres lipiec-sierpień-wrzesień 2018. Firma osiągnęła 6,8 miliarda dolarów przychodu i 312 milionów dolarów zysku. Pierwsze informacje na temat dobrego wyniku finansowego producenta musiały przeciekać już wcześniej, ponieważ wczoraj jeden z głównych graczy przeciwko Tesli (ang. short seller) publicznie ogłosił zmianę strategii.

Bloomberg wieszczył bankructwo na sierpień 2018, Tesla z zyskiem w III kw. 2018

Pod koniec 2017 roku Bloomberg wieszczył, że Tesla zbankrutuje na początku sierpnia 2018 roku. Tymczasem w trzecim kwartale tego roku Tesla może pochwalić się historycznym osiągnięciem. Firma przyniosła 312 milionów zysku (równowartość 1,18 miliarda złotych), a jej przychód wyniósł 6,8 miliarda dolarów, co daje 1,75 dolara na akcję.

> Tesla ZBANKRUTUJE 6 sierpnia 2018 roku o godzinie 2.17 rano

Wall Street spodziewało się, że przychód firmy wyniesie zaledwie 5,667 miliarda dolarów, co wygeneruje stratę na poziomie 0,53 dolara na akcję. Różnica między szacunkami a rzeczywistością okazała się więc znacząca.

Największy wpływ na dobre wyniki finansowe Tesli ma marża na Tesla Model 3. W trzecim kwartale 2018 roku wyniosła ona ponad 20 procent. Warto porównać ją z liczbą, którą podało wczoraj Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEO) – ma to być „znacząca mniej niż 10 procent”:

> ACEA: Ceny Nissana Leafa w Europie mogą wzrosnąć z powodu brexitu

Pierwsze przecieki na temat dobrego kwartału Tesli musiały pojawić się wczoraj. Andrew Left z firmy Citron Research, który dotychczas był głośnym i aktywnym przeciwnikiem Tesli, poinformował o diametralnej zmianie podejścia. Oznajmił, że w akcje Tesli warto inwestować długoterminowo (ang. long).

Jak cytuje portal Electrek, ten sam człowiek w 2013 roku pisał, że „do czasu, gdy [Tesla Model 3] pojawi się na rynku, w ofercie od lat będzie już wiele innych plug-inów o zasięgu 320 kilometrów” (źródło).

Oto oficjalny komunikat Tesli do udziałowców:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]