W pierwszym kwartale 2020 roku Tesla sprzedała na całym świecie więcej samochodów elektrycznych niż dwaj następni producenci – Grupa Volkswagena i alians Renault-Nissan – razem wzięci. W segmencie aut czysto elektrycznych firma Elona Muska zdobyła 29 procent rynku.

[Nieodwracalne?] zmiany na podium

Zaledwie kilka lat temu, w 2015 roku, chiński BYD chwalił się, że jest wiceliderem sprzedaży aut elektrycznych i ustępuje na świecie tylko Nissanowi (źródło).

Teraz, po pierwszym kwartale 2020 roku, sytuacja jest następująca:

  1. Tesla – 29 procent, 88 400 samochodów,
  2. Renault-Nissan – 13 procent, 39 355 samochodów,
  3. Grupa Volkswagena – 11 procent, 33 846 samochodów,
  4. Hyundai-Kia – 8 procent, 24 116 samochodów,
  5. BYD – 6 procent, 18 834 samochody.

Na pierwszym miejscu znalazł się „startup motoryzacyjny” człowieka, którego nazwisko niektórzy pracownicy mediów wypowiadają „zakładając kombinezon i maseczkę”, zdaje się, że z obrzydzeniem.

Slajd z 2015 roku posłużył nam do pokazania pozycji chińskiego BYD-a, ale warto zwrócić uwagę, na kolumnę „% of Global Market”. Pięć lat temu Tesla, BYD i Mutsubishi były w dokładnie tym samym miejscu, zdobyły po 10 procent rynku. Dziś Mitsubishi z i-MiEV żyje tylko na wybranych rynkach, BYD zjeżdża, Nissan liczony z Renault zjeżdża (18 vs 13 procent obecnie), a Tesla pnie się do góry (źródło).

Z europejskiego punktu widzenia otuchą powinno napawać nas to, że Volkswagen nie odpuszcza walki. Ale obecny ranking ma jeszcze jednego cichego bohatera: koncern Hyundai-Kia. Pięć lat temu nieistniejący, dziś z kilkoma modelami w popularnych segmentach B- i C-SUV.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: o kombinezonie, maseczce i obrzydzeniu wspomnieliśmy, ponieważ jeden z Czytelników zasugerował nam, że to celowa kampania cytowanego medium, by obrzydzić elektryki. Nie do końca rozumiemy tę postawę, nawet jeśli zyskuje ona poklask, bo wydaje nam się, że dziennikarz powinien umieć pogodzić się z faktami. Marudzenie nie jest przejawem krytycyzmu, to po prostu… marudzenie 🙂

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]