Tesla Model 3 uzyskała już kompletną europejską homologację, może być więc legalnie oferowana na terenie naszego kontynentu. Dzień później samochód trafił na listę Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA) jako auto upoważniające do ubiegania się o dopłaty.

Ceny Tesli 3 w Niemczech jeszcze niższe dzięki BAFA i bonusowi środowiskowemu

„Bonus środowiskowy” to niemiecki sposób na promowanie aut ekologicznych. W wypadku elektryków i aut na wodór wynosi on 4 tysiące euro, przy czym 2 tysiące to „prezent” od producenta (obowiązkowy, musi pojawić się na fakturze za auto), a kolejne 2 tysiące dorzuca rząd federalny.

Nadzór nad przyznawaniem bonusu środowiskowego sprawuje BAFA, która regularnie aktualizuje listę aut. Pojawiają się na niej wszystkie te samochody, których producent zadbał o obniżoną lub zerową emisję i które kosztują mniej niż 60 tysięcy euro (równowartość 257 tysięcy złotych).  Z tego pierwszego powodu swego czasu wypadły z niej hybrydy plug-in Volvo, z tego drugiego nie znajdziemy na niej Toyoty Mirai, a Tesla Model S czasem się na niej pojawia, a czasem z niej znika.

> NIEMCY. Hybrydy plug-in Volvo tracą dofinansowanie – nie są ekologiczne

Urząd działa błyskawicznie. Kiedy tylko Tesli Model 3 przyznano homologację na terenie Europy, BAFA natychmiast wciągnęła samochód do spisu. Co ciekawe, na liście znalazła się zarówno Tesla Model  3 Long-Range AWD, jak i wersja Performance.

Ceny Tesli 3 w Niemczech rozpoczynają się dziś od 55 400 i 66 100 euro – są to kwoty po uwzględnieniu bonusu środowiskowego w wysokości 2 tysięcy euro przyznawanego przez producenta. Obecność Tesli 3 na liście BAFA oznacza, że kolejne 2 tysiące euro może dorzucić nabywcy rząd federalny. Samochody będą kosztować więc odpowiednio 53 400 i 64 100 euro.

> NIEMCY. Tesla otworzyła konfigurator Tesla Model 3, cena od 55 400 euro, co dałoby 263 tysiące złotych

Pierwsze transporty Tesli 3 zmierzają już do odbiorców w Norwegii. Zgodnie z deklaracjami producenta, auta powinny być dostępne dla klientów w lutym 2019. Nabywcy Tesli 3 z Niemiec i innych krajów zaczną otrzymywać je nieco później, bo od marca 2019 roku.

Aktualną listę BAFA można pobrać tutaj: BAFA

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]