Daimler łączy siły z chińskim Geely, bo odmienić markę Smart. Małe samochody mają stać się całkowicie elektryczne, a ich zespół napędowy będzie w całości produkowany przez Geely. Dotychczasowy niemiecki właściciel zajmie się z kolei wzornictwem, czyli wyglądem aut.

Daimler i Geely pod rękę (50:50) przy Smarcie

Choć Smart od dawna oferuje pełną gamę napędów – spalinowe i elektryczne – pojazdy tej marki nigdy nie zdobyły większej popularności. Wpływ na to z pewnością ma cena samochodów, która sprawia, że konkurują one z pojazdami ulokowanymi  o 1-2 segmenty wyżej. Dlatego zadecydowano o reorganizacji marki.

Plany są dalekosiężne: Daimler planuje całkowite usunięcie z rynku modeli spalinowych, ale też atak na segment B. Dotychczas Smart interesował się wyłącznie segmentem A, a taka aktualizacja pozwoli koncernom na konkurowanie z BMW i3 czy Peugeotem e-208.

> Seat zaprojektuje taniego elektryka dla całego koncernu Volkswagena

Nowe Smarty powinny pojawić się w sprzedaży w 2022 roku. Będą projektowane przez Mercedesa, a ich zespoły napędowe dostarczy Geely. Możemy zatem otrzymać sensowne i tańsze napędy elektryczne ubrane w powabne, europejskie kształty, a wyjeżdżające z fabryk w Chinach.

Dzisiejsze Smarty produkowane są na bazie zmodyfikowanej platformy Renault Twingo.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]