Słowacji rząd zdecydował się przedłużyć program dopłat do samochodów elektrycznych. Pierwotnie miał wygasnąć z końcem grudnia 2017 roku, zdecydowano jednak, że potrwa co najmniej do końca czerwca 2018 roku.

Dopłaty i zniżki na samochody elektryczne

W ramach programu dopłat, nabywca samochodu elektrycznego może na Słowacji otrzymać dofinansowanie (zwrot kosztów zakupu) w wysokości do 5 000 euro, czyli równowartości około 21 tysięcy złotych.

W 2017 roku najpopularniejszymi samochodami elektrycznymi na Słowacji były Nissan Leaf i VW e-Golf, co oznacza, że rządowy program pozwolił je kupić o 10-15 procent taniej niż wynosi cena z salonu. W listopada 2016 roku z rządowego dofinansowania skorzystało 450 osób.

Samochody Tesla – jako zbyt drogie – nie są objęte programem zwrotu środków.

> Jakie warunki musi spełniać instalacja, by można było ładować z niej samochód elektryczny? [ODPOWIADAMY]

Dopłaty do elektryków w Polsce

Polska jest jednym z nielicznych europejskich krajów, który w żaden sposób nie stymuluje zakupu ekologicznych samochodów. Nie jest również planowane zniesienie podatku VAT na samochody elektryczne. Jedynym bonusem ma być zerowa stawka akcyzy na elektryki, która jednak wejdzie w życie nie wcześniej niż w I kwartale 2018 roku – wraz z ustawą o elektromobilności.

> Tylko trzy kraje w Unii Europejskiej NIE dotują „elektryków”: Polska, Bułgaria i Estonia

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]