Kia EV3, która zadebiutuje już w tym roku, nie będzie najmniejszym elektrykiem w gamie Kii należącym do marketingowo-wzorniczej linii nazwanej Zjednoczonymi Przeciwieństwami (ang. Opposites United). Wygląda na to, że producent testuje jeszcze bardziej przystępny cenowo samochód, który mógłby zastąpić na rynku Kię e-Soul. Auto może nosić nazwę Kia EV2 i ma być „unikalnym, bardzo ważnym modelem dla europejskiego rynku”. Będzie wyjeżdżać z fabryki na Słowacji.

Kia EV2 do walki z Fiatem 600e?

Według informacji, które brytyjski Autocar pozyskał w minionym roku, Kia EV2 ma być „małym, wykonanym w europejskim stylu” elektrykiem, co sugeruje samochód segmentu B/B-SUV, bezpośrednią konkurencję Fiata 600e, może też VW ID.2 (patrz: nazewnictwo). Prezes Kii ujawnił portalowi, że produkcja przystępnych cenowo aut jest dla marki „bardzo ważna”, szczególnie w przypadku rynku europejskiego, który „potrzebuje małych pojazdów”.

Autocar spekuluje, że samochód będzie wykorzystywał okrojoną wersję platformy E-GMP przystosowaną do architektury 400 V, prawdopodobnie pojawi się tylko z jednym silnikiem, a oceniając po konkurencji Kia EV2 będzie miała raczej napęd na przód niż na tył, żeby nie blokować przestrzeni na bagażnik. Produkcja modelu ma się rozpocząć w 2025 roku w fabryce na Słowacji, sprzedaż powinna wystartować w roku 2026. Kanał Shorts Car uchwycił dobrego kandydata na auto na ulicy:

Kia ma dziś w tym segmencie Kię e-Soul, która od lat nie podlegała odświeżeniu. Możemy zatem założyć, że Kia EV2 zastąpi e-Soula i technologicznie zaoferuje nieco więcej niż stary model. Z komunikatu prasowego Vitesco możemy wnioskować, że maksymalna moc auta nie przekroczy 160 kW/218 KM, chociaż w aucie o tych rozmiarach spodziewajmy się raczej 100-120 kW, czyli wartości powszechnie stosowanych w branży.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: