Media internetowe obiegła wczoraj informacja, że polski serwis Tesli w Warszawie zostanie uruchomiony przy ulicy Książęcej. Prawie nikt nie zwrócił uwagi na to, że jest tam staw i park. Oraz, co znacznie ważniejsze, że wszystkie planowane w Polsce stacje ładowania Tesla Supercharger zmieniły datę uruchomienia z „2019” na „2020” rok.

Polski serwis Tesli – jak, gdzie, kiedy

Pod koniec minionego tygodnia na oficjalnej mapie Tesli pojawiła się pinezka podpisana jako „Centrum serwisowe. Wkrótce otwarcie” (ang. Service Center. Coming soon). Pinezkę przyczepiono przy ulicy Książęcej (zobacz), dlatego natychmiast pojawiły się spekulacje, że właśnie tam stanie polski serwis Tesli.

Na szczęście ktoś przytomny sprawdził, że jest tam park, ktoś inny zresztą odwiedził tę lokalizację i zauważył, że… nic się tam nie dzieje. Bo faktycznie: wygląda na to, że to tylko pinezka, która zaznacza miasto, a niekoniecznie precyzyjną lokalizację placówki Tesli. Centrum serwisowe potrzebuje zresztą w miarę sensownego dojazdu oraz sporej przestrzeni, a tę trudno byłoby wygospodarować w zatłoczonym Śródmieściu.

Nowe Superchargery dopiero w 2020 roku

Z punktu widzenia rzetelnego dziennikarstwa znacznie ważniejsza jest inna zmiana. Otóż wszystkie nowe Superchargery, które były planowane na rok 2019 (a wcześniej: na 2018) zostaną uruchomione najwcześniej za pół roku, czyli już w 2020:

  • Ostrów Mazowiecka – „Otwarcie w roku 2020”,
  • Stryków – „Otwarcie do końca 2020”,
  • Rzeszów – „Otwarcie do końca 2020”,
  • Sieradz – „Otwarcie do końca 2020”.

Oczywiście istniejąca baza Superchargerów pozwala na jaką-taką jazdę po kraju, ale w wielu przypadkach trzeba będzie posiłkować się stacjami ładowania innych operatorów. Które są/będą droższe i wolniejsze.

> Tesla Model 3 vs Audi e-tron przy stacji ładowania Ionity. Kto się szybciej naładuje? [wideo]

Serwis to nie showroom

Trzecia i ostatnia informacja. Od kilku tygodni w Pradze (czeskiej) działa już serwis Tesli. Mimo tego Czechy nadal nie zostały przesunięte z krajów „non-core” (w których zakup Tesli jest utrudniony) do krajów „core” (w których Tesle można normalnie kupować). Warto przyglądać się sytuacji u naszych południowych sąsiadów, ponieważ u nas będzie to przebiegało identycznie: uruchomienie showroomu raczej nie zbiegnie się ze startem polskiej wersji konfiguratora.

> Jak kupić Tesla Model 3 RWD w Polsce, skoro nie ma go w konfiguratorze? To bardzo proste

Elon Musk „chciałby sprzedawać samochody w Europie Wschodniej w 2019 roku”. Dlatego spodziewamy się, że możliwość zamówienia Tesli w Polsce wystartuje co najmniej 3-6 miesięcy po uruchomieniu oficjalnego polskiego serwisu Tesli.

Na Superchargery zwrócił nam uwagę Czytelnik Daniel. Na showroom/non-core – Czytelnik Xnuc. Dziękujemy!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4]