Frapujące opracowanie portalu Samar, które odsuwa moment zdjęcia akcyzy z samochodów elektrycznych na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jak się okazuje, Ministerstwo Energii zgłosiło do Komisji Europejskiej wniosek o zniesienie podatku akcyzowego, po czym… szybciutko go wycofało.

Samar: To Ministerstwo Energii wstrzymuje zwolnienie z akcyzy

Portal Samar zapytał Komisję Europejską, co się dzieje z naszym zgłoszeniem dotyczącym zniesienia akcyzy na samochody elektryczne. Odpowiedź była lakoniczna. Tymczasem resort energii, relacjonuje portal, odpisał tak:

(…) notyfikacja przesłana pierwotnie 3 stycznia tego roku w wyniku „roboczych konsultacji z Komisją Europejską” została wycofana [podkreślenie red. www.elektrowoz.pl] i przygotowano procedurę prenotyfikacji programu pomocowego, „w celu przyspieszenia uzgodnień i sprawniejszego procedowania wniosku przez Komisję Europejską”.

Innymi słowy: nasz wniosek uznano za błędny, głupi, niepełny lub po prostu źle sformułowany. Sądzimy, że zasugerowano nam (Polsce), że powinniśmy się nim zająć, ponieważ w przeciwnym razie Komisja Europejska może procesować całą sprawę nie przez 2 miesiące, a przez 1,5 roku. Co byłoby dla nas skrajnie niekorzystne.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce – czy to ma sens? [OBLICZENIA]

Ministerstwo Energii „dokłada starań”, ale „nie zna terminu”

Utnijmy teraz spekulacje i przytoczmy ponownie artykuł Samar.pl:

Obecnie trwają uzgodnienia z Komisją Europejską, które mają na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z programem pomocowym. Przewidywany termin wydania decyzji w tym zakresie nie jest obecnie znany. Ministerstwo Energii dokłada jednak wszelkich starań, aby proces oceny przez Komisję Europejską przedłożonego programu pomocowego zakończył się jak najszybciej – twierdzi biuro prasowe Ministerstwa Energii w mailu przesłanym do IBRM Samar.

Czyli: sami ubiliśmy nasz własny wniosek o zwolnienie samochodów elektrycznych z akcyzy. Nie wiemy też (my, czyli Ministerstwo Energii), ile czasu zajmie nam przygotowanie nowego wniosku. Może uda się go stworzyć na czas głosowania nowelizacji Ustawy o elektromobilności, czyli gdzieś tak między czerwcem a wrześniem 2018.

A może się nie uda…

Wygląda na to, że jako redakcja chyba powinniśmy przeprosić komisarz Bieńkowską. Co też niniejszym chcielibyśmy uczynić.

> Elżbieto Bieńkowska! Walka z dieslem jest OK, ale gdzie jest nasze zwolnienie z akcyzy? [OPINIA]

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 19 głosów Średnia: 4.6]