Elżbieta Bieńkowska (PO), unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, powiedziała Bloombergowi kilka dni temu, że „Diesle są skończone”. Ta sama Elżbieta Bieńkowska sprawia wrażenie, że nie zrobiła niczego, żeby przyspieszyć wydanie decyzji, od której zależy w Polsce zwolnienie samochodów elektrycznych z akcyzy.

Zwolnienie z akcyzy dla samochodów elektrycznych – nie ma, bo…?

Przypomnijmy: 22 lutego weszła w życie Ustawa o elektromobilności. Zniesiono w niej akcyzę na samochody elektryczne i nowoczesne hybrydy [plug-in]. Jest to jednak zniesienie warunkowe, czyli w Ustawie zapisano taką możliwość, ale nie wejdzie ona w życie bez pozytywnej (dopuszczającej) decyzji Komisji Europejskiej. Zniesienie podatku akcyzowego może bowiem zostać uznane za nieuprawnioną pomoc ze strony państwa.

> Nowy Outlander PHEV czy Porsche Panamera Hybrid wkrótce bez zwolnienia z akcyzy? [nowelizacja]

Elżbieta Bieńkowska jako unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego mogłaby nadać tej sprawie (sygnatura: SA.49981) szybszy bieg. Mogłaby też uczciwie zakomunikować, że nie mamy co liczyć na zniesienie akcyzy, bo jest to działanie nieuprawnione. Mogłaby wreszcie powiedzieć, że prace nad naszym zgłoszeniem potrwają jeszcze co najmniej pół roku i że takie są w tej chwili terminy.

Jakakolwiek informacja byłaby lepsza niż to, co mamy teraz: całkowity brak komunikacji.

Tymczasem Elżbieta Bieńkowska ogłasza walkę z dieslem

W wywiadzie udzielonym Bloombergowi, unijna komisarz stwierdziła, że „Diesle są skończone” i „za kilka lat znikną zupełnie”. Podkreśliła swoją frustrację w związku z brakiem możliwości ukarania przemysłu motoryzacyjnego za historyczne fałszowanie spalin. Przypomniała też, że właśnie wchodzą w życie nowe przepisy, które pozwalają Komisji Europejskiej na wyciąganie konsekwencji za przekroczone normy emisji. Bieńkowska była wreszcie bardzo zadowolona, że na terenie Unii ruszyła nowa inicjatywa związana z uruchomieniem lokalnego przemysłu bateryjnego.

To wszystko jest świetne. Tylko że… na pytanie redakcji www.elektrowoz.pl dotyczące zniesienia akcyzy na samochody elektryczne nadal nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]