Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Chinach zawstydzają nawet Stany Zjednoczone. W kwietniu 2018 roku w Państwie Środka sprzedano 73 tysiące aut „New Energy Vehicles”, czyli modeli elektrycznych i hybryd plug-in. W tym samym okresie w Stanach Zjednoczonych nowych właścicieli znalazło 19,7 tysiąca takich samochodów.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach 2018

Widoczny na górze wykres sprzedaży obejmuje czas od 2014 roku (ciemna czerwień). Na początku było to kilka tysięcy pojazdów elektrycznych miesięcznie. Teraz, mimo że minęły zaledwie cztery lata, sprzedaż idzie w dziesiątki tysięcy sztuk (soczysta czerwień). Nadal jednak jest to tylko 3 procent całego rynku samochodów osobowych w Państwie Środka.

> Będą dopłaty do samochodów elektrycznych 2019? Minister Tchórzewski obiecuje

Powyższe zestawienie obejmuje pojazdy czterokołowe, które mogą się poruszać drogami szybkiego ruchu. Przy porównywaniu danych z Europą czy Stanami Zjednoczonymi należy pamiętać, że nie wszystkie z nich zostałyby dopuszczone na nasze drogi.

Zestawienie nie obejmuje elektrycznych skuterów i rowerów, ponieważ tutaj sprzedaż idzie już w miliony egzemplarzy. Wiele chińskich miast całkowicie zakazało jazdy na spalinowych motorowerach, żeby walczyć z problemem smogu.

Wykres: (c) Colin Mckerracher / Twitter

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]