Porsche poinformowało, że olej napędowy w samochodach sportowych bywa ważny, ale zawsze odgrywał drugorzędną rolę. Dlatego firma postanowiła zrezygnować z diesli, żeby skupić się na samochodach z silnikami benzynowymi, napędami hybrydowymi i elektrycznymi.

Koniec silników Diesla w Porsche

Oliver Blume, prezes Porsche, wyznał, że nie chce demonizować oleju napędowego, jednak afera Dieselgate wyrządziła firmie sporo szkód – i to mimo faktu, że Porsche nie konstruowało własnych silników, a tylko kupowało je od Audi.

> Premiera Audi e-tron odwołana, prezes w areszcie

Żeby raz na zawsze rozwiązać problem, Porsche po dziesięciu latach od wprowadzenia na rynek pierwszego diesla postanowiło zrezygnować z oleju napędowego. Decyzja nie była łatwa, ponieważ w 2017 roku diesle stanowiły 12 procent wszystkich sprzedawanych przez producenta aut.

Firma skupi się na silnikach benzynowych, hybrydach i autach elektrycznych. Niemiecki producent ma świadomość, że pełna elektryfikacja jest wyzwaniem, dlatego planuje prowadzić ją stopniowo – do 2022 roku chce zainwestować w napędy hybrydowe ponad 6 miliardów euro (równowartość ponad 25 miliardów złotych).

> Jaki naprawdę zasięg ma Tesla Model 3? Okazuje się, że nawet 519 kilometrów przy normalnej jeździe

Pierwszym modelem czysto elektrycznym ma być Porsche Taycan, kolejne będą konstruowane we współpracy z Audi. Do 2027 roku ma nastąpić pełna elektryfikacja gamy modelowej. Z jednym wyjątkiem: Porsche 911. Producent nie jest na razie szczególnie zadowolony ze stosunku masy do mocy – poddane elektryfikacji 911 na torze okazuje się zbyt ciężkie.

Na zdjęciu: schemat budowy Porsche Cayenne E-Hybrid (c) Porsche

|REKLAMA||/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]