Niemiecki Business Insider przeprowadził wywiad z norweskim ministrem środowiska, Vidarem Helgesenem. Przyznał on, że nawet dla zamożnych Norwegów Tesla jest zbyt droga, dlatego w Norwegii rynek podbija VW e-Golf. Jednocześnie Tesla – jako lider rynku samochodów elektrycznych – została przygnieciona liczbą zamówień na Tesla Model 3, bo nie jest przygotowana do masowej produkcji aut.

Tesla sobie nie radzi

Norweski minister środowiska podkreślił znaczenie Tesli w zapoczątkowaniu elektryfikacji samochodów. Przypomina jednak, że mimo zniżek, cena Tesli jest za wysoka nawet dla Norwegów – dlatego nowe modele innych producentów zaczynają dominować na rynku. Niezwykłą popularność ma choćby VW e-Golf, który miesiąc za miesiącem bije rekordy sprzedaży.

Najchętniej kupowane samochody elektryczne w Norwegii: 1) VW e-Golf, 2) BMW i3, 3) Nissan Leaf [RAPORT październik 2017]

A sama Tesla? Wejście na rynek produktów masowych i zaoferowanie Modelu 3 sprawiło, że firma przestała sobie radzić z zamówieniami.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych

A dlaczego w Norwegii samochody elektryczne są tak chętnie kupowane? Helgesen przypomniał, że od 2025 roku w Norwegii nie będą mogły zostać zarejestrowane nowe samochody spalinowe. Norwegia wyznaczyła sobie tak krótkie terminy ze względu na chęć zapobieżenia zmianom klimatu. Jednocześnie minister środowiska podkreśla, że nie chodziło o zakazanie samochodów spalinowych, lecz raczej uczynienie aut elektrycznych ciekawą alternatywą.

Udało się! Norwegia zniosła „bardzo wysoki VAT” (25 procent) i podatek akcyzowy dla aut na prąd. Oprócz tego systemowo wprowadzono przywileje dla aut elektrycznych. W efekcie kraj, który zbudował swoje bogactwo na ropie naftowej, błyskawicznie przełącza się na alternatywne formy napędu aut.

> Używana Tesla z dużym przebiegiem – warto kupić? [FORUM] Co się psuje w Tesla Model S?

Samochody elektryczne w Polsce – co się u nas dzieje? SPRAWDŹ:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Warto przeczytać: Norwegens Umweltminister im Interview: „Tesla ist überfordert“

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]