Od 1 (a właściwie: 2) lipca 2018 roku miały być wydawane naklejki do samochodów elektrycznych, które wprowadziła w życie Ustawa o elektromobilności. Jako że za wprowadzenie nalepek EE odpowiadały lokalne urzędy, wyszło… różnie. Niektóre miasta sobie poradziły, inne zapraszają za kilka tygodni.

Naklejka EE dla samochodów elektrycznych

Aktualizacja 12.07

Okazuje się, że niektóre miasta (brawo, Poznań!) były gotowe od samego początku. Inne szybko nadganiają, do czego z pewnością przyczyniły się pytania płynące ze strony Czytelników/kierowców oraz, mamy taką nadzieję, dziennikarzy www.elektrowoz.pl, Autokult.pl czy WysokieNapiecie.pl.

W niektórych miastach na naklejki EE na szybę trzeba będzie poczekać nawet do końca wakacji. Inne już je wydają:

Polecamy także wątek na ten temat na Forum SamochodyElektryczne.org TUTAJ.

Aktualizacja 2.07

W warszawskim Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO) skierowano nas do „właściwego wydziału komunikacji”, ponieważ „on już wszystko powinien wiedzieć”.

Właściwy dla nas wydział komunikacji (oraz drugi, pobliski) podtrzymały informację z piątku, 29.06: nie ma naklejek, przepisów wykonawczych ani informacji o kosztach wydania naklejki.

Przypadkowo dowiedzieliśmy się też, że nie jest jasne, kto wyprodukuje nalepki. Drukami zabezpieczonymi – na przykład numerami rejestracyjnymi naklejanymi na szybę – zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Tymczasem naklejki dla samochodów ekologicznych nie są w żaden sposób zabezpieczone, dlatego zamawianie ich w PWPW nie ma sensu.

Dziś, w ostatni dzień roboczy czerwca, usiłowaliśmy się dowiedzieć, jak wygląda procedura wydawania naklejek dla samochodów elektrycznych oraz ile one kosztują. Okazuje się, że najbliższy nam urząd dzielnicy (Praga Południe) – a więc miejsce, w którym wydawane są tablice i dowody rejestracyjne – nalepkami dla samochodów elektrycznych nie dysponuje.

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności:

Art. 148b. 1. Od dnia 1 lipca 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. pojazdy elektryczne i pojazdy napędzane wodorem oznacza się nalepką wskazującą na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu umieszczaną na przedniej szybie pojazdu według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1.
2. Nalepkę, o której mowa w ust. 1, wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta właściwy ze względu na
miejsce zamieszkania albo siedziby właściciela pojazdu.

…naklejkę powinniśmy otrzymać w urzędzie miasta. W wypadku większych miast (Warszawa, Wrocław, Łódź itd.) nie będą to zatem urzędy dzielnic, czyli miejsca, w których rejestrujemy samochód.

Treść artykułu z 29.06:

Brak rozporządzeń, brak informacji, ile ma to kosztować

Dowiedzieliśmy się, że nalepek jeszcze nie ma. Nie ma też rozporządzeń, które określałyby procedurę wydawania tychże. Brakuje wreszcie informacji o opłacie, jaką właściciel samochodu elektrycznego powinien ponieść przy odbieraniu stosownej nalepki.

> Ustawa o elektromobilności w pytaniach i odpowiedziach: darmowe parkowanie, buspasy, nalepki

Słowem: nie ma niczego. Nieoficjalnie zasugerowano nam, że naklejki dla samochodów elektrycznych – oraz pozostałych aut ekologicznych – będą wydawane nie wcześniej niż pod koniec wakacji.

Stresujące spotkanie z policją jeszcze bardziej stresujące?

Sytuacja może wydawać się błaha, ale w rzeczywistości wcale taka nie jest. Skoro przepisy mówią o tym, że pojazdy elektryczne, zasilane wodorem, CNG lub LNG „oznacza się nalepką”, policjant ma prawo domagać się jej obecności na szybie (przedniej? tylnej?).

Jej brak jest więc zaniedbaniem ze strony właściciela – a policjanta nie musi interesować, czy urząd miasta naklejki rozdaje, czy jeszcze ich nawet nie zamówił. Takie spotkanie jak na wideo poniżej mogłoby przebiegać w nieco mniej przyjemny dla kierowcy sposób (film VR / 360 stopni):

W tym przypadku kierowca odjechał buspasem nie przyjmując nawet pouczenia, nie mówiąc o mandacie:

Jako redakcja sugerujemy, żeby pamiętać, że brak naklejki NIE jest warunkiem koniecznym do korzystania z przywilejów. Nawet bez nalepki samochody elektryczne mogą jeździć po buspasach i parkować za darmo w strefie płatnego parkowania.

|REKLAMA|



|/REKLAMA|

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: