Niedawno podawaliśmy statystyki użytkowania ładowarek Greenway w Polsce, które mówiły co nieco o liczbie samochodów elektrycznych w naszym kraju. Dziś zaprezentujemy nieco precyzyjniejsze dane. Na przykład: wśród użytkowników sieci ładowania najpopularniejsze auta elektryczne to 1) Tesla Model S, 2) Nissan Leaf, 3) BMW i3.
Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce
Spis treści
Według opublikowanych niedawno informacji (patrz: Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce? …), firma Greenway szacowała, że na polskich drogach do końca 2017 roku pojawi się około 1,5-1,6 tysiąca samochodów elektrycznych. Właściciele mniej więcej połowy z nich (ok. 800 osób) miało być zarejestrowanych w Greenway, żeby móc korzystać z szybkich ładowarek.
Okazuje się, że olbrzymią większość tych aut stanowią Tesle S, Nissany Leaf i BMW i3. Posiadanie jednego z tych modeli zadeklarowało w formularzach rejestracyjnych ponad 100 osób (dla każdego z modeli). Na następnych miejscach znalazły się Tesla Model X, auta inne, Mitsubishi Outlander PHEV, Chevrolet Volt i Hyundai Ioniq Electric.
Do najrzadszych aut w Polsce należą VW e-Golf, Kia Soul EV, Renault Zoe, VW Golf GTE, BMW i8 i Toyota Prius PHV.
> Nissan Leaf e-Plus: bateria 60 kWh, zasięg 380 kilometrów, ładowanie DC 100 kW [spekulacje]
Kto najczęściej ładuje?
Liczby samochodów nie do końca odzwierciedlają liczby ładowań w ładowarkach Greenway. Otóż statystyki podbijają taksówkarze, którzy upodobali sobie Nissana Leafa. Dość często ładują się na nich też dostawcze Nissany e-NV200, choć jest ich w kraju stosunkowo niewiele. Rzecz jasna w ścisłej czołówce są też Tesle S i BMW i3.
Ranking województw
W województwie mazowieckim zdecydowanym liderem wśród wszystkich aut elektrycznych jest Nissan Leaf, na drugim miejscu znajduje się BMW i3, na trzecim – Tesla S. I rzeczywiście, taksówkarskie Leafy są łatwe do zauważenia w okolicach centrum Warszawy, natomiast BMW i3 pojawia się praktycznie w całej stolicy.
> NORWEGIA. Najchętniej kupowane samochody elektryczne 2017 [RANKING]
To najsłabiej zelektryfikowanych województw należą: warmińsko-mazurskie, opolskie i zachodniopomorskie. Z pewnością ma to związek z zamożnością ich mieszkańców, ale trudno powiedzieć, czy to jedyne wyjaśnienie.
Warto dodać, że na koniec 2017 roku sieć Greenway liczyła 30 zainstalowanych ładowarek w 24 miastach. W 2018 roku planowane jest uruchomienie kolejnych 60 stacji ładowania.
|REKLAMA|
|/REKLAMA|