W 2018 roku akcjonariusze Tesli zgodzili się na plan premii dla Elona Muska w zależności od jego osiągnięć i zysków producenta. Media regularnie powtarzały wtedy o bankructwie firmy, dlatego plan wyglądał na niemożliwy do zrealizowania. Dziś, zaledwie dwa lata później, Tesla przekroczyła pierwszy próg,  więc Muskowi należy się spora nagroda.

Choć w ostatnich dniach zrobił wiele, żeby jej nie dostać.

Elon Musk z prawem do pakietu wartego około 700 milionów dolarów. Za postępy Tesli

Nie zajmujemy się giełdą, dlatego o kursach akcji i pozycjach producentów samochodów wspominamy raczej rzadko. Nie opisywaliśmy serii (przed)weekendowych twittów Muska, które pociągnęły w dół kurs Tesli, bo wydawały nam się one w jego typie, z puszczeniem oka do obserwatorów. Oczywiście niektóre media i przeciwnicy firmy uznali, że Musk „zwariował”, „nadużył jakichś środków” itd.:

W każdym razie wzmianka „Cena akcji Tesli jest moim zdaniem zbyt wysoka” pociągnęły kurs walorów producenta w dół, z ponad 760 do okolic 700 dolarów, co przełożyło się na utratę wartości całej Tesli (na giełdzie) o kilka miliardów dolarów. Niska cena utrzymała się przez weekend, ale już po nim wywędrowała z powrotem w okolice najpierw 730-740, a później 760-770 dolarów.

Sabotaż nie wypalił.

Otóż w 2018 roku akcjonariusze Tesli zgodzili się na plan premii dla Muska, który wyglądał na propozycję z pogranicza „ekstremalnie szalona” i „niemożliwa do wykonania”. Przypomnijmy, nazwę producenta odmieniano wtedy wraz ze słowem „bankructwo” przez wszystkie przypadki, wyliczono nawet precyzyjną godzinę upadku firmy:

> Tesla ZBANKRUTUJE 6 sierpnia 2018 roku o godzinie 2.17 rano

Zgodnie z ówczesnym planem, Musk miał nie otrzymywać żadnych wynagrodzeń, ale po sfinalizowaniu pewnych kroków, przekroczeniu pewnych przychodów i osiągnięciu pewnej wartości Tesli (ilustracja poniżej, źródło), miał prawo do nagrody. No i udało się.

Mimo sabotażu, w ostatnich 6 miesiącach średnia wartość Tesli wyniosła 100,2 miliarda dolarów, co oznacza, że Musk będzie uprawniony do taniego zakupu  pakietu akcji Tesli o wartości 700 milionów dolarów. Zwiększenie wartości firmy o następne 50 miliardów dolarów (niebieskie słupki) oznacza, że będzie mu się należała kolejna podobna nagroda.

> Laboratorium pracujące dla Tesli: Oto nowe ogniwa hybrydowe – litowo-jonowe/litowo-metalowe

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]