Miss R to pojazd tajwańskiej firmy Xing Mobility. Po odjęciu marketingowej pogadanki o „biciu Tesli”, w aucie znajdziemy jedną godną uwagi ciekawostkę: baterię z ogniwami zanurzonymi w cieczy.

Bateria wypełniona cieczą

Bateria Miss R ma mieć pojemność 52 kWh i składa się ponoć z 4 116 ogniw 18 650 zanurzonych bezpośrednio w cieczy 3M Novec 7200. Ciecz nie przewodzi elektryczności, natomiast dobrze odbiera ciepło od nagrzewających się ogniw. W efekcie, jak twierdzi Xing Mobility, udało się stworzyć produkt o najwyższej gęstości energii na rynku.

Na podobny pomysł wpadła niemiecka firma Lion E-Mobility, która deklaruje, że w ten sposób jest w stanie zwiększyć pojemność baterii BMW i3 z 33,8 kWh do 90+ kWh.

> BMW i3 90 kWh? Lion E-Mobility chce pokazać prototyp baterii wypełnionej cieczą

Miss R, czyli wstęp do samochodów… dostawczych

Wracając do Miss R: Xing Mobility chwali się świetnymi właściwościami jezdnymi, 4 niezależnymi silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 1 360 koni mechanicznych (1 000 kW) i przyspieszeniem do 100 km/h w 1,8 sekundy.

Firma chce zbudować 20 egzemplarzy pojazdu, każdy w cenie 1 miliona dolarów (równowartość 3,4 miliona złotych). Jednak za największe osiągnięcie uznawana jest nie Miss R, lecz jej zespół napędowy, który „może zostać zastosowany w innych pojazdach”. Pierwsze mają być auta dostawcze i ciężarówki.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]