Straż miejska w Krakowie kupiła całkowicie elektrycznego Hyundaia Ioniq Electric. Na wyposażeniu samochodu znalazła się aparatura pomiarowa do badania czystości powietrza, kamera termowizyjna i dron. Zakup auta sfinansowano z rezerwy budżetowej przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe, całość kosztowała niemal 300 tysięcy złotych.

Elektryczny Hyundai pomoże badać czystość powietrza i szukać ludzi

Samochód to szary Hyundai Ioniq Electric wyposażony w baterię 28 kWh, która pozwala na przejechanie około 200 kilometrów na baterii w trybie mieszanym – i około 240-260 kilometrów po mieście.

Urządzenia znajdujące się na jego wyposażeniu pozwalają na badanie jakości powietrza, w tym na ocenianie ilości zawieszonego pyłu (PM2,5 i PM10). Laboratorium jest mobilne, a czas pomiaru wynosi maksymalnie 10 minut, więc strażnicy szybko będą mogli namierzać źródła emisji (źródło).

 > Elektryczne Volkswageny ID. jednak najwcześniej w 2020 roku

Oprócz tego w elektrycznym Hyundaiu znalazł się dron, dzięki któremu możliwe będzie podglądanie wałów przeciwpowodziowych oraz znajdowanie dzikich wysypisk śmieci. Na wyposażeniu auta jest też kamera termowizyjna, która pomoże w poszukiwaniach osób zaginionych i miejsc nielegalnego zrzutu ścieków oraz miernik wieloparametrowy ułatwiający badanie zanieczyszczeń wody.

Zakup samochodu i wyposażenia sfinansowano z rezerwy budżetowej przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe. Auto kosztowało 148 tysięcy złotych, dron – niecałe 32 tysiące złotych, kamera termowizyjna – 63 tysiące złotych, a przenośne laboratorium z analizatorem pyłu – 43 tysiące złotych.

> WARSZAWA, Łódź, Radom – listonosze dostaną czterokołowce, skutery i… rowery elektryczne!

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.2]