Radosław Rup, menedżer ds. wdrożeń w Ionity, poinformował na LinkedIn, że operator uruchomił dwie nowe stacje ładowania: Koszalin i Nowogard. Obie są ważnymi węzłami między Szczecinem a Trójmiastem oraz resztą kraju a zachodnią częścią wybrzeża. Stacje czekają już tylko na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego i „jeśli wszystko się dobrze poukłada”, będą dostępne dla kierowców jeszcze w maju.

Polenergia z kolei poinformowała o zmianach w cenniku, stawki ujednolicono i obniżono w stosunku do okresów pozapromocyjnych. 

Nowe stacje ładowania Ionity

Rozwój infrastruktury do ładowania przebiegał całkiem szybko w sieci dróg TEN-T i w dużych miastach, ale w regionach turystycznych (morze, góry) z uzupełnianiem energii zawsze był dziwny problem. Wygląda na to, że sytuacja w drodze nad Bałtyk mocno się poprawiła: A1 obsadzona jest ładowarkami, Koszalin skusił kilku operatorów (GreenWay, Polenergia, Lidl), teraz pojawiło się tam też Ionity. Ionity zresztą od 2018 roku planowało ułatwienie podróży między Szczecinem i Trójmiastem, choć droga E28 (S6, DK6) nie należy do sieci TEN-T

Rozruch nowej stacji Ionity (c) Radosław Rup / Ionity

Stacje w Koszalinie i Nowogardzie są już gotowe, mają po 6 ładowarek działających z mocą do 350 kW i czekają na odbiór UDT. Koszalin jest około 190 kilometrów od obwodnicy Gdańska, 108 kilometrów od Nowogardu i około 170 kilometrów od Szczecina, spina więc trasę między Szczecinem a Trójmiastem. Nowogard z kolei może posłużyć jako ostatni przystanek w drodze do Rewala, Mrzeżyna czy Kołobrzegu. Z odpowiedzi na pytanie Norberta Cały wynika, że pod koniec wakacji lub we wrześniu Ionity może mieć koleją stację ładowania w Nidzicy, na E77/DK7 łączącej Warszawę z Trójmiastem.

Nowy cennik Polenergia

Skoro jesteśmy przy stacjach ładowania, warto opisać nowy cennik Polenergia eMobility. Od soboty, 1 czerwca 2024 roku, operator oficjalnie zakomunikował, że zarejestrowani użytkownicy zapłacą odpowiednio 1,6 zł/kWh przy AC i 2,19 zł/kWh przy DC. W informacji mówi się, że dotychczasowe stawki były sporo wyższe, ale realne wynosiły odpowiednio 1,6 zł/kWh przy AC i 1,99 zł/kWh przy DC (porównaj TUTAJ).

Ponadto promocja Godziny i weekendy z OZE zostanie przedłużona do 30 czerwca. Od poniedziałku do piątku między godzinami 11.00 a 15.00 zapłacimy 1,39 zł/kWh przy DC oraz 1,6 zł/kWh przy AC (!). W weekendy obydwa złącza będą dostępne za tyle samo: 1,39 zł/kWh. Poza godzinami i dniami promocyjnymi obowiązują stawki normalne opisane powyżej – warto o nich pamiętać rozpoczynając ładowanie tuż przed godziną 15.00:

Nota od redakcji Elektrowozu: promocje Polenergii są coraz ciekawsze, drugim operatorem z podobnymi stawkami jest Tauron, który też ma własne źródła energii odnawialnej. Szkoda tylko, że obie firmy działają na ograniczonym obszarze. Poniżej mapa stacji ładowania aut elektrycznych Polenergia eMobility:

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: