Podczas ceremonii Das Goldene Lenkrad (Złota Kierownica) 2019 przedstawiciele pism Auto Bild oraz Bild am Sonntag po raz kolejny wręczyli nagrody producentom wybranych modeli samochodów. Wśród odbierających wyróżnienie pojawił się też Elon Musk, który zdradził lokalizację europejskiej fabryki Tesli.

Tesla Gigafactory 4 powstanie w „strefie Berlina”

Elon Musk odbierał nagrodę za Teslę Model 3, która wygrała w segmencie samochodów klasy średniej i wyższej (źródło). Podczas podziękowań ujawnił tajemnicę, nad którą zastanawialiśmy się od wielu miesięcy: lokalizację Tesla Gigafactory 4.

> Tesla Gigafactory 4 w Europie „w końcowej fazie wyboru lokalizacji”. Ogłoszenie decyzji przed końcem roku

Podczas przemówienia stwierdził, że na europejską fabrykę Tesli wybrano „strefę Berlina” (źródło). Zakłady mają powstać „niedaleko nowego lotniska w Berlinie”, a oprócz niego w stolicy Niemiec zostanie stworzone centrum projektowe i inżynieryjne.

Choć wybór Niemiec nie jest szczególnie zaskakujący – kraj jest światową potęgą motoryzacyjną – to region może już intrygować. Obszar byłego NRD (wschodnia część Niemiec) pod względem gospodarczym wypada znacznie słabiej niż dawne RFN. Poza tym dawniej sam Elon Musk sugerował, że interesują go regiony bliższe Holandii, wizytowali je też przedstawiciele Tesli.

Z drugiej strony: lokalizacja jest idealna, jeśli wziąć pod uwagę koszty siły roboczej, preferencje podatkowe oraz dostępność inżynierów – w najgorszym razie przeprowadzą się z zachodniej części kraju.

Ogłoszenia o pracę w europejskiej fabryce Tesli pojawiły się już na stronie producenta TUTAJ. Tuż po publikacji tego materiału zniknęły, ale zrzut ekranu zdołał zachować portal Electrek TUTAJ. Niedługo później Musk potwierdził tę informację na Twitterze:

Wypowiedź Elona Muska dostępna jest tutaj od 42:00:

Zdjęcie otwierające: fabryka Tesli, Tesla Gigafactory 3, w Chinach.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]