W podsumowaniu wyników trzeciego kwartału 2019 roku Tesla poinformowała udziałowców, że jest „w końcowej fazie procesu wyboru lokalizacji” Tesla Gigafactory 4. Z kolei Elon Musk obiecał, że finalna decyzja zostanie ogłoszona przed końcem 2019 roku.

Europejska fabryka Tesli. Niemcy z największymi szansami

Fabryka Tesli to spora korzyść dla regionu, który będzie ją gościł. Choć media w Europie bacznie przyglądają się ruchom kalifornijskiej firmy na naszym kontynencie, tylko niemieckie gazety mogą pochwalić się inspekcjami dokonywanymi przez przedstawicieli producenta, a sam Elon Musk mówi o Niemczech jako o kraju pierwszego wyboru.

> Tesla Gigafactory 4 stanie w Niemczech? To byłby koniec marzeń dla Polski, Portugalii, Czech, …

Już w wakacje Tesla deklarowała, że planuje przyspieszenie prac nad europejską Gigafabryką. Teraz, w liście do akcjonariuszy na zakończenie trzeciego kwartału 2019 roku, producent powtórzył to zdanie i stwierdził, że „jest w końcowej fazie procesu wyboru lokalizacji” (źródło).

Fabryka nie będzie montownią, jak zakłady w Tilburgu, lecz ma „wytwarzać Tesla Model 3 i Y” – co jest rozsądne, jeśli wziąć pod uwagę, że pierwszy z tych modeli boje rekordy popularności na naszym kontynencie:

> Tesla Model 3 na 11. miejscu wśród najchętniej kupowanych samochodów w Europie. Wygrywa z Corollą [wrzesień 2019]

W rozmowie z udziałowcami Elon Musk rozszerzył temat. Obiecał, że lokalizacja zakładów zostanie ogłoszona przed końcem bieżącego roku. Szef Tesli chciałby też, żeby fabryka podjęła pracę do końca 2021 roku.

Zdjęcie otwierające: karoseria Tesli Model S na jednym z robotów w fabryce Tesli w Stanach Zjednoczonych (c) Ming Blowing Facts / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]