Elon Musk zaczyna realizować swoją zapowiedź sprzed kilku miesięcy. Cena pakietu jazdy w pełni samodzielnej (ang. Full-Self Drive, FSD) od 1 listopada ma zostać podniesiona o 1 000 dolarów. To dlatego, że już wkrótce pozwoli on właścicielom Tesli zarabiać na swoich samochodach.

FSD -> Robotaxi -> pieniądze dla właściciela

Pakiet FSD ma sprawić, że samochody Tesli zyskają w przyszłości co najmniej czwarty, przedostatni poziom jazdy autonomicznej według SAE, czyli będą obywały się niemal bez udziału człowieka. Elon Musk mówi wręcz o jeździe całkowicie samodzielnej (5. poziom), co zresztą oddano w nazwie pakietu. Aktualnie kosztuje on w Stanach Zjednoczonych 6 000 dolarów – w Europie 5 300 euro, czyli równowartość 22,8 tysiąca złotych – a od 1 listopada ma być droższy o 1 000 dolarów.

Obsługa wysokiego poziomu jazdy autonomicznej sprawi, że Tesle będą mogły zostać zaprzęgnięte do usługi robotaxi (autonomicznych taksówek). Dzięki niej właściciel pojazdu zarobi na nim bez konieczności wychodzenia z domu:

> Tesla Robotaxi od 2020 roku. Ty idziesz spać, a Tesla jeździ i na ciebie zarabia

Brzmi to jak powieść science-fiction, ale samochody Tesli już dziś są świadome otoczenia w stopniu daleko większym niż mogłoby się wydawać. Auta dostrzegają i śledzą pojazdy w odległości kilkudziesięciu i więcej metrów. Da się to dostrzec w wizualizacjach, które prezentowane są na ekranach po instalacji oprogramowania w wersji 10 (v10, 2019.32.11.1) – i to nawet ze starszą wersją komputera Autopilota (Tesla Model 3, HW 2,5, dostawa w grudniu 2018):

Elon Musk uzasadnia podwyżkę w taki sposób, że Tesla „nie może kontynuować utraty pieniędzy” (źródło). To z pewnością prawda, decyzja Muska prawdopodobnie zwiększy liczbę zamówień na samochody. Jest tylko jeden problem: niektórych nie stać jeszcze na Teslę albo nie mają możliwości jej zakupu. Gdy cena pakietu będzie rosła, może się okazać, że w przyszłości, mimo lepszych zarobków nadal… nie będzie ich stać na wymarzone auto.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: