Prezes koncernu Jaguar Land Rover, Ralf Speth, twierdzi, że złożono już 25 tysięcy zamówień na elektrycznego Jaguara I-Pace. Sam Speth podkreśla też twardo: „Przyszłość przemysłu motoryzacyjnego jest elektryczna”.

Jaguar I-Pace – baterie, zasięg, premiera

Jaguar I-Pace po raz pierwszy zaprezentowany został na Targach Motoryzacyjnych w Los Angeles 2016. To pięciomiejscowy, elektryczny SUV o bateriach LG Chem o pojemności 90 kilowatogodzin (kWh) i deklarowanym zasięgu 350 kilometrów według EPA. Jak zdradził producent, w 2016 roku koszt zestawu akumulatorów stanowił 40 procent całej wartości auta.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Deklarowany przez producenta zasięg Jaguara I-Pace (czerwony słupek) na tle fragmentu rynku. Tesla Model X o identycznej pojemności baterii, czyli 90 kWh, została oznaczona na żółto. Jak widać (powiększ), samochody dzieli niewielka odległość (c) www.elektrowoz.pl

Elektryczny Jaguar I-Pace wyposażony w dwa silniki o mocy 395 koni mechanicznych (KM) i łącznym momencie obrotowym wynoszącym 700 niutonometrów (Nm). Samochód może być ładowany prądem o mocy 50 kilowatów (kW), czas rozpędzania się od 0 do 100 kilometrów ma wynosić 4 sekundy.

Auto ma być dostępne w salonach od drugiej połowy 2018 roku. Pierwotnie samochód miał być dostępny już w II połowie 2017 roku, ale premierę przesunięto. Można się zatem spodziewać, że nabywcy otrzymają swoją wersję I-Pace nie wcześniej niż w 2019 roku.

> Lexus będzie miał samochody… elektryczne i plug-in najpóźniej w 2020 roku?!

Jaguar I-Pace – wnętrze

Wnętrze auta łączy tradycyjne i futurystyczne rozwiązania. W samochodzie pojawił się ekran zamiast lusterka wstecznego, a w tunel środkowy oczywiście został wbudowany ekran:

> Audi będzie budował modele elektryczne na całym świecie. Związki zawodowe PROTESTUJĄ

25 tysięcy zamówień, „elektryczna przyszłość”

Prezes Jaguar Land Rover w wywiadzie udzielonym Bloombergowi zdradził, że z całego świata napłynęły zamówienia na łącznie 25 tysięcy sztuk modelu I-Pace. Nie są to jednak zamówienia podobne do tych w Tesli, gdzie ustawienie się w kolejce po auto wymaga złożenia w depozycie tysiąca dolarów lub euro. W przypadku I-Pace są to zamówienia złożone przez- i u dealerów Jaguara na świecie.

Przy okazji wywiadu dla Bloomberga Speth powiedział coś, co idealnie wpisuje się w panujący na świecie trend: Elektryczność jest przyszłością motoryzacji. Prezes Jaguar Land Rover ma świadomość, że koncern może wyprzedzić gigantów branży: Audi, Mercedesa, Lexusa. W kwestii pojazdów elektrycznych wszyscy bowiem właśnie wystartowali z tego samego poziomu i gonią króliczka, jakim jest Tesla…

Reklama Jaguar I-Pace – ciekawostka na marginesie

Twórcom reklamy Jaguara I-Pace (na stronie Jaguara) udało się uchwycić ciekawe zjawisko atmosferyczne:

Na ujęciu z wiatrakami i słońcem widać ulotną „tęczę” na obłokach. Zjawisko nosi nazwę halo i powstaje na wysokich obłokach złożonych z kryształków lodu. Zwykle ma postać jednego (zdjęcie) lub dwóch fragmentów okręgu, w którego środku jest słońce. Niezwykle rzadko jest to cały okrąg.

W Polsce zjawisko można dość często zaobserwować o poranku lub wieczorami późnym latem (sierpień/wrzesień) podczas podróży autostradą A4 na terenie Dolnego Śląska.

Samochody elektryczne na Facebooku – POLUB NAS:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.7]