Niemiecki dziennik Handelsblatt dowiedział się, że w w 2022 roku na rynek powinno trafić BMW serii 7 z napędem elektrycznym. Po nim zadebiutuje elektryczne BMW serii 5. Obydwa auta będą dostępne równolegle z silnikami spalinowymi oraz napędami hybrydowymi.

Coraz szersze portfolio [zapowiedzi] samochodów elektrycznych w BMW

BMW jako marka ma dziś tylko jeden model czysto elektryczny: BMW i3. Jeszcze w tym roku powinno dołączyć do niego BMW iX3, a w roku 2021 – BMW iNext oraz BMW i4. Nieoficjalne informacje dotyczące elektrycznej serii 7 i serii 5 w latach 2022/23 pasują do zestawu i solidnie uzupełniają [deklarowaną] ofertę producenta.

> Elektryczny Mercedes C-klasse, konkurent Tesli Model 3, wyjedzie z fabryki w Bremie? [spekulacje]

Oliver Zipse, prezes BMW zarządzający firmą od pół roku, wydaje się być pewny obranej ścieżki. Jego zdaniem firma ma przewagę finansową, jest innowacyjna, więc w 2020 roku sprzeda więcej samochodów mimo słabnącej gospodarki na świecie. Jednocześnie prezes chce marnować pieniędzy, dlatego rezygnuje z udziału w usłudze „Share now” Daimlera na rynku amerykańskim, w Londynie, Brukseli i Florencji (źródło).

BMW nie chce się skupiać wyłącznie na nowych technologiach (o czym mówi Herbert Diess, prezes Volkswagena) ani tworzyć unikalnych rozwiązań na potrzeby jednego modelu (jak to było z BMW i3). Dlatego BMW i4, konkurent dla Tesli Model 3, powstanie na uniwersalnej platformie G2X, która nada się do stworzenia auta spalinowego (np. BMW serii 3) czy hybrydy plug-in.

Decyzja wydaje się słuszna z biznesowego punktu widzenia, pozostaje więc pytanie, czy nie okaże się problemem w nadchodzącej przyszłości. Uniwersalne platformy mają na przykład to do siebie, że wymuszają zaplanowanie z przodu dużej przestrzeni – żeby zmieścić w niej ewentualny silnik spalinowy. Może się zatem okazać, że BMW zacznie odbiegać od innych aut wzorniczo albo zaoferuje mniej przestrzeni w kabinie niż konkurencja.

Zdjęcie otwierające: Oliver Zipse podczas IAA 2019 (c) BMW

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]