Mechanizm dopłat do samochodów elektrycznych i hybryd plug-in funkcjonuje w Niemczech od lipca 2016 roku. Planowano jego wygaszenie w lipcu 2019 roku, ale wszystko wskazuje na to, że okres dofinansowywania zakupu aut ekologicznych zostanie wydłużony. Całkowity budżet akcji to 600 milionów euro.
Dopłaty do elektryków w Niemczech jeszcze przez niemal dwa lata?
Spis treści
Bonus środowiskowy to mechanizm dopłat do samochodów elektrycznych i hybryd plug-in, na który zrzucają się po połowie dostawcy aut oraz niemiecki Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA). Wynosi on 4 (=2+2) tysiące euro dla elektryków i 3 (=1,5+1,5) tysiąca euro dla hybryd plug-in. Jego wygaszenie miało nastąpić w lipcu 2019 roku, ale wszystko wskazuje na to, że system dopłat może zostać utrzymany (źródło).
> Ile kosztuje wymiana baterii w BMW i3 60 Ah? 7 000 euro w Niemczech za przeskok do 94 Ah
Jak wylicza BAFA, do końca stycznia 2019 wykorzystano zaledwie 177,945 miliona euro z dostępnych 600 milionów (równowartości odpowiednio: 762 milionów oraz 2,6 miliarda złotych). Tymczasem oferta samochodów elektrycznych w końcu staje się coraz szersza, a infrastruktura do ładowania wreszcie została rozbudowana.
Według informacji uzyskanych przez Reutersa, Federalne Ministerstwo Ekonomii planuje utrzymanie systemu bonusów do 31 grudnia 2020 roku. Miałby on pozostać „w dużej mierze w obecnej formie”. Tu i ówdzie pojawiają się spekulacje, że rząd przychyli się do sugestii Volkswagena i mocniej wspomoże zakupy najtańszych elektryków. Raczej nie znikną dopłaty do hybryd plug-in.
> Volkswagen chce zmiany w dopłatach do elektryków. VW e-Up byłby tańszy niż Yaris Hybrid
Co dalej z projektem dopłat do samochodów elektrycznych w Polsce?
Projekt dopłat do elektryków w Polsce w wysokości do 36 tysięcy złotych nadal znajduje się w fazie konsultacji społecznych (źródło). Biorąc pod uwagę tempo prac nad innymi, podobnymi projektami, konsultacje społeczne powinny zakończyć się mniej więcej do maja 2019 roku. Istnieje zatem ryzyko, że system dopłat nie zostanie dopracowany przed jesiennymi wyborami do polskiego Parlamentu.