Zgodnie z informacją udzieloną przez Elona Muska podczas podsumowania wyników drugiego kwartału 2019 roku, decyzja dotycząca budowy fabryki Tesli w Europie zostanie podjęta do końca tego roku. Na razie samochody Tesli sprzedawane na naszym kontynencie będą powstawały w Fremont (Kalifornia, Stany Zjednoczone).

Europejska fabryka Tesli najwcześniej w 2021 roku?

Aktualnie Modele S i X sprzedawane w Europie składane są w Tilburgu (Holandia) z elementów wytworzonych w Stanach Zjednoczonych. Modele 3 z kolei przypływają na nasz kontynent w całości, już gotowe. Plotka głosi, że tylko pierwszą partię stanowiły samochody w wersji amerykańskiej, które uległy przeobrażeniu podczas podróży przez Atlantyk.

> Pierwsza partia Tesli Model 3 dla Europy to były wersje amerykańskie? [plotka]

Ten stan nieprędko ulegnie zmianie. Decyzja dotycząca europejskiej fabryki Tesli ma zapaść do końca 2019 roku, na razie jako wstępną lokalizację Elon Musk podaje Niemcy w pobliżu granicy z Francją, może krajami Beneluksu. Nie ma natomiast na razie mowy o obsługiwaniu naszego kontynentu przez Gigafactory 3 w Chinach.

Produkcja w Europie mogłaby wystartować w 2021 roku, choć do tego czasu wiele może się wydarzyć – kolejka oczekujących na auta może skurczyć się do zera, więc fabryka okazałaby się niepotrzebna. Szczególnie, że mimo „żywego zainteresowania” Teslą Model 3 na naszym kontynencie, Ameryka radzi sobie z produkcją lepiej niż niejeden lokalny dostawca: od momentu zamówienia do dostawy samochodu nie mijają zwykle więcej niż dwa-trzy miesiące.

Ciekawostką jest Gigafactory 3 w Chinach. Jej budowę ogłoszono w styczniu 2019 roku, z końcem lipca na jej terenie zamontowano elementy klimatyzacji, a na miejscu pojawili się pierwsi pracownicy. Pierwsze samochody zjadą z taśm montażowych jeszcze w tym roku.

Wnętrze chińskiej Gigafactory 3 pokazane przez Teslę (c) Tesla

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]