Główne zakłady produkcyjne Tesli znajdują się dziś w Stanach Zjednoczonych. W Europie dwa największe ośrodki to montownia w Tilburgu (Holandia), z której wyjeżdżają Modele S i X oraz biuro inżynieryjne w Niemczech, które zajmuje się automatyką stosowaną na liniach produkcyjnych. Teraz prezes Tesli zapowiedział, że kolejna duża fabryka samochodów i baterii może stanąć w Niemczech.

Fabryka Tesli w Niemczech?

Tesla od pewnego czasu napomyka, że zechce uruchomić w Europie fabrykę samochodów i baterii. Zabiegała o nią Holandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, starała się o nią nawet Ukraina, która kusiła Amerykanów prawem nieskrępowanym przez unijne przepisy.

Teraz Elon Musk wspomniał, że Niemcy są dla niego „głównym wyborem”. I choć centralę chce zostawić w Holandii (Amsterdam), europejska fabryka Tesli mogłaby powstać niedaleko granicy z Francją i krajami Beneluksu:

Z punktu widzenia Europy każda lokalizacja byłaby dobra. Dzięki fabryce Tesli przywędrowałby do nas know-how w zakresie budowania elektrycznych zespołów napędowych oraz baterii. Rozwinęłyby się również nasze kompetencje dotyczące sztucznej inteligencji.

We wszystkich tych dziedzinach Stary Kontynent dopiero zaczął się rozwijać: uciekły nam zarówno kraje Dalekiego Wschodu, jak też Ameryka.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]