Polski salon Tesli w Warszawie miał wystartować „na pewno” między połową marca a końcem kwietnia 2019 roku. Kwiecień zaraz się skończy, a temat jakby przycichł. Co dalej? Kiedy w Polsce zaczną być sprzedawane Tesle? Pewną wskazówkę dał tutaj Elon Musk na Twitterze.

Polski salon Tesli, czyli kolejne opóźnienie?

Zgodnie z ogłoszeniami o pracę widocznymi na stronie Tesli (źródło), firma nadal poszukuje kierownika serwisu. Nawet jeśli mówimy o drugim kierowniku serwisu, który będzie pracował w systemie zmianowym, brak takiej osoby znacząco ogranicza możliwości funkcjonowania placówki.

To niejedyny problem: osoby czekające na możliwość zakupu Tesli w Polsce spodziewają się, że uruchomienie polskiego oddziału producenta przesunie Polskę z krajów „non-core” do grupy „core”, w których firma normalnie sprzedaje auta. To jednak nie jest takie oczywiste: w Polsce może wystartować tylko serwis, który i tak będzie miał pełne ręce roboty z Teslami jeżdżącymi po Polsce (400 sztuk), Ukrainie czy Słowacji.

> Ile Tesli jest w Polsce? IBRM Samar: równo 400 sztuk, licząc nowe i używane

Jest jednak światełko w tunelu. Elon Musk spytany na Twitterze o Polskę odpowiedział: „Mam nadzieję na pokrycie całej Europy Wschodniej w tym roku”.

W anglosaskiej nomenklaturze „Eastern Europe” to również Polska, co sugeruje, że konfiguratory Tesli dla Polaków jednak zostaną uruchomione w 2019 roku. A jeśli będą konfiguratory, to będzie też salon/warsztat – czyli możemy spodziewać się startu placówki w nadchodzącym okresie.

Pewien niepokój wzbudza w nas tylko słowo „hoping”. Elon Musk tylko „ma nadzieję”, chciałby, żeby coś się wydarzyło, ale to nie jest plan, w którym wszystko zostało już ustalone na sztywno. I nic dziwnego, firma zanotowała w pierwszym kwartale 2019 roku spore straty, a podczas rozmowy z udziałowcami Elon Musk wyznał, że spodziewa się zysków (dodatnich przepływów finansowych) dopiero w trzecim kwartale 2019 roku. Wcześniej była mowa o II kwartale 2019:

> Tesla ze stratami w I kwartale 2019 roku. Przychód: 4,5 miliarda dolarów

Wobec sporych problemów siłowanie się ze startem sprzedaży w Europie Wschodniej może zostać uznane przez rynek i akcjonariuszy za marnowanie czasu – szczególnie, że na świecie czekają znacznie ważniejsze lokalizacje, jak Chiny (fabryka), Australia i Nowa Zelandia (samochody z kierownicą po prawej stronie) czy Indie.

Aktualizacja 29.04.2019

Oficjalny serwis Tesli w Czechach wystartował 26 kwietnia 2019 roku. W kraju nadal nie ma salonu, nie pojawiły się też sygnały, żeby Czechy zostały przesunięte z grupy „non-core” do „core”.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]