Tesla opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał (Q1) 2019 roku. Choć wcześniej firma notowała już zyski, w ostatnich trzech miesiącach było słabiej: przy 4,5 miliarda dolarów przychodu producent zanotował 702 miliony dolarów straty. Daje to 4,1 dolara straty na akcję.

Były zyski, teraz strata w Tesli

Przy publikacji raportu finansowego za rok 2018, Elon Musk ostrzegał, że pierwszy kwartał 2019 będzie słaby, prawdopodobnie nie uda się osiągnąć zysku, a dodatnie przepływy finansowe pojawią się dopiero w drugim kwartale. Wygląda na to, że przepowiednie się sprawdziły. W ciągu ostatnich trzech miesięcy:

  • Tesla miała 4,5 miliarda przychodu (równowartość 17,3 miliarda złotych),
  • strata firmy wyniosła 702 miliony dolarów (równowartość 2,7 miliarda złotych).

Wyniki okazały się nieco gorsze niż prognozowali analitycy odpytywani przez Bloomberga. Można się ich jednak było spodziewać, gdy wyszła na jaw słaba sprzedaż Modelu 3 w I kwartale roku – mimo faktu, że wyprodukowano około 3 procent więcej aut niż w poprzedzającym okresie (źródło).

> Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce w I kwartale 2019 roku [IBRM Samar]

Tesla tłumaczy wyniki Modelu 3 koniecznością dostaw samochodów do Europy i Chin, co przesuwa ewentualne przychody na drugi kwartał 2019 roku (co ma sens). Natomiast spadek sprzedaży Modelu S i X uzasadniano sezonowością, zmniejszeniem dopłat do samochodów elektrycznych oraz wyrzuceniem z rynku najtańszego wariantu z baterią 75 kWh. Pojawiają się jednak sugestie, że Tesla Model 3 kanibalizuje swoich starszych braci.

Jako ciekawostkę warto dodać, że średnia marża producenta na Modelu 3 to około 20 procent.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]