Podczas wystawy Frankfurt Motor Show 2017, dziennikarz brytyjskiego magazynu „Car” miał możliwość porozmawiania z przedstawicielami BMW. Udało mu się dowiedzieć kilku bardzo ciekawych rzeczy o BMW i3, BMW i5 oraz BMW iNext.

BMW i3 musiało być pierwsze

BMW i3 było pierwszym całkowicie elektrycznym samochodem firmy, który trafił do masowej produkcji. Samochód miał baterie o pojemności zaledwie 21,6 kilowatogodziny (kWh), co oznaczało nieszczególnie duży zasięg. Na jednym ładowaniu auto przejeżdżało do 130 kilometrów (według EPA).

> RANKING ZASIĘGU elektrycznych aut miejskich, w tym BMW i3 [wrzesień 2017]

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Dlaczego tak mało? W 2009 roku, gdy trwały testy prototypowego elektrycznego MiniE, pojemności baterii nie pozwalały na większe szaleństwa. BMW chciało obniżyć całkowitą emisję dwutlenku węgla (CO2) we flocie wytwarzanych pojazdów, do czego zobowiązany jest każdy producent funkcjonujący na terenie Unii Europejskiej.

Gdyby więc producent zdecydował się wtedy na zrobienie dużego, rodzinnego BMW i5 zamiast BMW i3, całościowa emisja dwutlenku węgla nie tylko by nie spadła, ale wręcz mogłaby wzrosnąć!

Obecne na rynku dziś BMW i3 (2017) ma baterie o pojemności 33,84 kWh, a za dwa lata, w 2019 roku, ma się pojawić wersja z akumulatorami o pojemności 43,2 kWh (patrz wykres).

BMW i5 jest bliskie produkcji

Dziennikarze dowiedzieli się czegoś jeszcze. Nowe BMW i5 – aktualnie noszące nazwę BMW i Vision Dynamics, a plasujące się rozmiarowo na poziomie BMW serii 4 – jest bardzo bliskie produkcji. Auto może trafić do sprzedaży detalicznej już w 2020 roku.

> Nowe BMW i Vision Dynamics [FOTO, WIDEO] – „Tesla killer” od BMW [Salon Frankfurt 2017]

Przedstawiciele BMW podkreślali jednocześnie, że BMW i5 vel BMW i Vision Dynamics oraz BMW iNext to dwa różne auta, których nie należy ze sobą mylić. BMW iNext ma być zaprezentowane w 2021 roku.

Warto przeczytać: Taking the pulse of the BMW i brand: i5, iNext and more

Samochody elektryczne na Facebooku – POLUB NAS:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]