Jeszcze w tym roku mogą wejść w życie przepisy, które sprawią, że nie będzie konieczne posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia opłacenia polisy OC. Policjanci będą sprawdzać dokumenty online, w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK 2.0).

Samochodem bez dowodu rejestracyjnego (przy sobie)

Jak pisze Dziennik.pl, policja będzie weryfikować istnienie dowodu rejestracyjnego i polisy OC w systemie CEP. Dlatego kierowca nie zostanie ukarany mandatem za brak wymienionych dokumentów przy sobie i to niezależnie od faktu, czy będzie jeździł samochodem swoim, żony czy należącym do firmy.

Nadal jednak konieczne będzie wożenie ze sobą prawa jazdy. Papierowe dokumenty będą również niezbędne w przypadku wyjazdów zagranicznych, ponieważ służby spoza Polski nie mają dostępu do systemu CEP.

Zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w tym, 2018 roku. Z pozoru to tylko drobne ułatwienie, jednak w rzeczywistości mamy do czynienia z batem na nieuczciwych kierowców. Stojące przy drogach automatyczne skanery będą bowiem mogły wyłapywać niebezpieczne samochody bez polis lub przeglądów technicznych.

Opcja elektronicznej weryfikacji dokumentów stanowi również ukłon w stronę operatorów usług carsharingowych. Nie dalej, jak kilka miesięcy temu głośno było o usłudze Vozilla, ponieważ w samochodach znajdowały się tylko kopie wymaganych dokumentów, co było sprzeczne z prawem. Po nowelizacji tych dokumentów w ogóle nie trzeba będzie umieszczać w samochodzie.

Na zdjęciu: nowe radiowozy BMW Policji (c) KWP Warszawa

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 22 głosów Średnia: 4.6]