Jak informuje portal NRK.no, w Norwegii miało miejsce trzecie na świecie zdarzenie lotnicze z udziałem samolotu elektrycznego. Pipistrel Alpha Electro G2 przy próbie awaryjnego lądowania prawdopodobnie uderzył o taflę jeziora. Zarówno pilot, jak i pasażerka, wyszli z wypadku bez obrażeń.

Rozbity samolot elektryczny niedaleko Arendal. Przyczyna nieznana

Samolot został wyprodukowany przez słoweńską firmę Pipistrel. To Alpha Electro G2, czyli model zbliżony do tego, który niedawno odwiedził Polskę i któremu mieliśmy szansę przyjrzeć się z bliska (wideo 360 stopni, można się rozglądać, ale uwaga na wiatr).

Samolot był pilotowany przez Daga Falka-Petersena, prezesa firmy Avinor zajmującej się obsługą lotnisk. Avinor zapowiada, że w 2025 roku wybrane krótkie trasy na terenie Norwegii będą obsługiwane przez samoloty elektryczne. Pełna elektryfikacja krótkich linii ma nastąpić do 2040 roku.

> Norwegia ma już elektryczne samochody, teraz stawia na… SAMOLOTY

Pasażerką była Aase Marthe Horrigmo, sekretarz stanu ds. komunalnych i modernizacji.

W trakcie lotu pilot wysłał komunikat „mayday” i zaczął poszukiwać miejsca do awaryjnego lądowania. Nie wiadomo, co się stało, ani jaki był dokładnie przebieg zdarzenia. Na zdjęciu widać tylko przewrócony, częściowo zanurzony w wodzie samolot. Znajduje się on dość blisko brzegu, a drzwi od kabiny są otwarte.

Zdjęcie oraz źródło: (c) NRK

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]