Na ulicach Lublina rozpoczęły się już wkrótce mają się rozpocząć testy elektrycznego dostawczaka Ursus Elvi. Samochód wyposażony jest w silniki elektryczne z fabryki Cegielskiego o mocy 100 koni mechanicznych i, według deklaracji producenta, niespotykane rozwiązania umożliwiające ładowanie z mocą 144 kilowatów.

Ursus Elvi – zasięg, ładowność, moc

Jak twierdzi rzecznik prasowy firmy Ursus, Mariusz Lewandowski, Ursus Elvi wyposażony został w baterie litowo-jonowe, które pozwalają na przejechanie do 150 kilometrów. Na tle innych małych vanów, które są już dostępne na rynku, deklarowany zasięg wygląda wyjątkowo optymistycznie – i sugeruje, że baterie mają co najmniej 35-40 kWh pojemności.

Zasięg elektrycznych vanów/małych aut dostawczych według najlepszej na rynku procedury EPA. Elektryczne dostawczaki przejeżdżają obecnie od 90 do 120 kilometrów na jednym ładowaniu. Sytuację ma zmienić nowa wersja Nissana e-NV200 z akumulatorami 40 kWh i zasięgiem niemal 190 kilometrów (czerwony słupek z prawej), która pojawi się na rynku już w 2018 roku. (c) www.elektrowoz.pl

Dużą zaletą samochodu jest jego wysokość: Ursus Elvi jest niski, dlatego może poruszać się nawet po piętrowych parkingach. Widać do dobrze na zdjęciach Ursusa z Targów w Hanowerze z kwietnia 2017 roku.

> Samochodem elektrycznym na urlop? Tak, to MA SENS – zwłaszcza w Czechach!

Auto mieści się w przedziale do 3,5 tony i, według producenta, ma ładowność 1 100 kilogramów. Szybkość maksymalna ma wynieść 100 kilometrów na godzinę (km/h). Nieco zaskakuje deklaracja dotycząca czasu ładowania: do 90 procent auto ma się naładować w 15 minut (!).

Jeśli zatem założyć, że samochód wyposażono w baterie o pojemności 40 kWh, oznaczałoby to ładowanie prądem o mocy 144 kilowatów. Wedle naszej najlepszej wiedzy żadne auto dostępne dziś w sprzedaży nie obsługuje takiej mocy ładowania… Brawo Ursus!

Ursus Elvi ma być wyposażony w dwa silniki produkcji Cegielskiego o mocy 50 koni mechanicznych (KM) lub jeden silnik o mocy 100 KM. W tym ostatnim przypadku silnik położony jest centralnie.

Niecierpliwie czekamy na testy i pierwsze szpiegowskie zdjęcia Ursus Elvi z Lublina.

[Aktualizacja z 22.20, 9 października]

Od polskiego oddziału Ursusa otrzymaliśmy informację, że premiera prototypu nastąpi w połowie listopada – aktualnie trwają jeszcze prace nad budową prototypu. Ursus chciałby zaprezentować Ursus Elvi podczas Kongresu 590 w Rzeszowie. Otrzymaliśmy obietnicę, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, otrzymamy zdjęcia polskiego elektrycznego auta dostawczego.

Elektryczne auta dostawcze na Facebooku – POLUB NAS:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 17 głosów Średnia: 4.6]