Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zdecydował się na zakup sześciu autobusów elektrycznych Solarisa. Pojazdy mają zostać dostarczone do miasta w ciągu 18 miesięcy, czyli najpóźniej w marcu 2022 roku. MZK zdecydowało się na bezprzegubowe, 12-metrowe Solarisy Urbino 12 Electric.

Cichy i przyjazny transport zawitał też do Torunia

Elektryczne Solarisy to pierwsze autobusy elektryczne, które trafią do Grodu Kopernika, choć włodarze miasta już dziś zapowiadają, że do 2023 roku ma ich jeździć po ulicach około trzydziestu.

Szybkie ładowanie autobusów będzie odbywało się na pętli Uniwersytet, na placu św. Katarzyny oraz na ul. Dziewulskiego – staną tam ładowarki pantografowe o mocy 400 kW. Oprócz tego w zajezdni przy ul. Legionów zostanie zamontowanych sześć ładowarek o mocy 120 kW.

Każdy z elektrycznych Urbino 12 wyposażony jest przez dwa silniki o mocy 125 kW (170 KM). Baterie Solaris High Power zbudowane zostały w oparciu o ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) i oferują pojemność ponad 150 kWh. W ofercie producenta są też baterie Solaris High Energy i High Energy+, które pozwalają na osiągnięcie wyższych pojemności dzięki zastosowaniu ogniw z katodami NMC (niklowo-manganowo-kobaltowymi).

Szczecin, Piła, Radom, Sosnowiec, Fryburg – świetny czas dla Solarisa

Ostatnie tygodnie obfitowały w korzystne dla Solarisa kontrakty. Autobusy elektryczne zamówiono też do:

  • Piły – pięć sztuk Solarisów Urbino 12,
  • Szczecina – osiem Solarisów Urbino 18,
  • Fryburga (Niemcy) – pięć Solarisów Urbino 12 i dziesięć Solarisów Urbino 18,
  • Radomia – dziewięć Solarisów Urbino 12,
  • Sosnowca – dziewięć Solarisów Urbino 12 i pięć Solarisów Urbino 18.

Wszystkie kontrakty mają zostać zrealizowane w przeciągu nadchodzących kilkunastu miesięcy. Dodajmy, że Solaris dostarczy też autobusy do Hamburga, gdzie zażyczono sobie pojazdów z bateriami solid-state – ale te wyprodukuje już Daimler:

> Oto Mercedes eCitaro G. Pierwszy autobus elektryczny z bateriami solid-state?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.4]