Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Niemczech (i w Polsce też) obowiązują wtedy, gdy na drogach pojawia się większa liczba aut osobowych oraz gdy tiry mogłyby zakłócać odpoczynek obywateli. Tesla chciałaby jednak, żeby niektóre regulacje nie obowiązywały Semi i innych ciężarówek elektrycznych.

Stare przepisy kontra nowoczesne formy napędu

Tesla Semi to elektryczny ciągnik siodłowy, a więc pojazd znacząco cichszy niż inne auta ciężarowe napędzane silnikami Diesla. Nie jest to jednak samochód bezgłośny, o czym łatwo się przekonać przeglądając zamieszczone na YouTube nagrania. Przy ruszaniu auto wydaje dźwięki zbliżone do tych, które emituje startujący, nomen omen, elektrowóz.

Niemieckie prawo z 1956 roku zakazuje jazd autami ciężarowymi między północą a 22 w niedziele i święta, żeby chronić obywateli przed nadmiernym hałasem oraz zanieczyszczeniem powietrza.

> Nowe złącze do ładowania dla ciężarówek: HPCVC, 1 000-3 000 kW mocy. Tesla wśród zgłaszających

Jak informuje niemiecki Business Insider, Tesla lobbuje za wyjęciem m.in. Semi spod zakazu (źródło). W spotkaniu z ministerstwem transportu przedstawiciele producenta przekonywali, że prawo nie powinno być stosowane do ciężarówek napędzanych elektrycznie. W tej chwili nie obowiązuje ono tylko autobusów, służb ratowniczych i pomocniczych oraz transportów świeżych towarów (mleka, mięsa, ryb) i materiałów telewizyjnych.

Tesla namawia ponoć do zniesienia zakazu również inne kraje europejskie.

Argumentacja na pewno ma sens i gdyby producentowi udało się przekonać lokalne ministerstwa transportu do zmiany przepisów, firmy logistyczne prawdopodobnie znacznie przychylniej spojrzałyby na elektryczne ciężarówki, w tym ciągniki siodłowe. Bo dzięki nim można byłoby zarabiać więcej – a przy okazji oszczędzać na eksploatacji.

Tesla Semi wejdzie do produkcji pod koniec 2020 roku, ale ciągnik trafi do ograniczonej liczby odbiorców. Większe dostawy planowane są na rok 2021.

> Start produkcji Tesli Semi w drugiej połowie 2020 roku. Ograniczona liczba egzemplarzy

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]