Scania rozpoczęła testy ciągnika siodłowego z naczepą obłożoną fotowoltaiką. W Szwecji ogniwa PV powinny dodawać 5 000 kilometrów darmowego zasięgu rocznie, w bardziej nasłonecznionych regionach nawet dwa razy tyle. To kilka procent rocznego przebiegu takiego pojazdu, więc wszystko jak zwykle rozbije się o koszty i czas zwrotu z inwestycji. 

Ciągnik siodłowy z naczepą PV

Cały program badawczy trwa od dwóch lat i bierze w nim udział kilka różnych firm obok Scanii oraz Uniwersytet w Uppsali. Na naczepie zamontowano ogniwa wytwarzane przez szwedzką firmę Midsummer, które kształtowane są w sposób zbliżony do tradycyjnych pokryć dachowych (źródło). Łączono je w pary z ogniwami perowskitowymi, których dużą zaletą jest wysoka wydajność połączona z elastycznością.

Uczestniczący w eksperymencie ciągnik siodłowy Scanii to hybryda plug-in (560 hybrid) wyposażona w 100 kWh baterii w ciągniku i dodatkowe 200 kWh baterii w naczepie. Maksymalna moc paneli to 13,2 kW, z wstępnych obliczeń uczestników testu wynika, że powinny one w Szwecji wygenerować rocznie 8 000 kWh energii, 5 000 kilometrów darmowego zasięgu [około 3 proc. typowego przebiegu takiego pojazdu – red. Elektrowozu]. W Hiszpanii dodatkowy zasięg mógłby być dwukrotnie większy.

Obydwie te wartości są stosunkowo niewielkie w stosunku do kosztów wyłożenia naczepy fotowoltaiką, więc – tak nam się wydaje – wzięto pod uwagę również możliwość oddawania nadmiarów energii do sieci elektroenergetycznej w celu wygenerowania dodatkowych zysków. W takiej sytuacji naczepy fotowoltaiczne mogłyby być parowane nawet ze zwykłymi ciągnikami siodłowymi, żeby gromadzić energię ze słońca i wspomagać ciągnik siodłowy podczas hamowania.

Nota od redakcji Elektrowozu: to niesamowite, że niepożądane dziś zjawiska (zużycie tarcz podczas hamowania, rozgrzewanie się kabiny podczas postoju na słońcu) z czasem mogą zostać zagospodarowane w celu wytwarzania dodatkowej energii elektrycznej.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 4]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: